Vybíráme první karimatku

Pokud se dobře nevyspí tvé dítko, nevyspíš se dobře ani ty. A na to je potřeba myslet i při výběru karimatky pro ty naše nejmenší. Většina rodičů pečlivě vybírá spací pytel, ale nad výběrem karimatky už tolik nepřemýšlí. Přitom pokud má člověk špatnou karimatku, tak ho ani ten nejlepší spacák nezachrání.

Než se dáme do výběru, je potřeba si položit několik základních otázek.

Při jakých příležitostech bude dítě karimatku využívat?

Do kempu nebo bude/te nosit karimatku na zádech? Jestli se s dětmi nechystáte na vandry a nemusíte tak řešit váhu a sbalitelnost jejich vybavení, není důvod, proč si výběr neulehčit a nesáhnout po některé z prověřených značek, které sami používáte a jste s ní spokojení. Pokud ano, budete nejspíše řešit každý gram a centimetr navíc a podle toho také volit typ karimatky.

Kdy bude dítě karimatku využívat?

Jezdíte kempovat jen v létě nebo i na podzim či v zimě, kdy je potřeba, aby termoizolační schopnost byla vysoká. V tom druhém případě se zaměřte na tepelný koeficient karimatky. Co to je? Jde o hodnotu, která označuje termoizolační vlastnosti karimatky. Je označována písmenem R. Karimatky s hodnotou 1 izolují nejméně a čím je číslo vyšší, tím lepší bude také izolace.

www.thermarest.com

Na jakém terénu bude dítě spát?

Nehrozí případně protržení či propíchnutí karimatky? Podle toho budete nejspíše volit její materiál.

Z čeho můžeme vybírat?

ALUMATKA

Tenká pěnová podložka s hliníkovou fólií. Lehká, levná, ale komfort a termoizolace téměř nulové. My ji občas používáme pod nafukovací karimatku, čímž ji chráníme před vlhkostí a špínou. Krom toho hliník odráží tělesné teplo a tím může zvyšovat tepelný komfort.

www.4camping.cz

PĚNOVÁ KARIMATKA

Lehká, levná, odolná (jen tak nepropíchneš, neprotrhneš). Čím silnější, tím bude lépe izolovat a pohodlněji se na ní vyspíš. Nepraktická je ovšem svou sbalitelností, kdy ti nezbývá nic jiného než ji srolovat a připnout na batoh zvenku. Pokud tenhle typ zvolíme pro děti, není problém jednoduše délku nebo šířku nůžkami upravit. Oblíbené jsou zejména tzv. evamatky, které jsou fajn kompromisem mezi cenou, výkonem a hmotností. Pokud nepotřebujete karimatku sbalit do baťůžku, sáhla bych v případě dětí po těchto modelech.

www.4camping.cz

SAMONAFUKOVACÍ KARIMATKY

Ano, ony kromě nafukovacích existují ještě tyhle samo. Jak to funguje? Jsou vyplněné pěnovým materiálem s otevřenými póry. Když se otevře ventil, začne nasávat vzduch a rozpínat se. Na závěr ještě dofouknout a ventil uzavřít a je hotovo. Karimatky je možné sehnat v různých tloušťkách, což pak ovlivňuje zejména jejich sbalitelnost, tepelný komfort a celkové pohodlí. Pro děti bych doporučila s nějakou protisluzovou úpravou, protože jinak je rozhodně nenajdete tam, kam je uložíte. A pozor na skladování – nikdy ne na teple a přímem slunci, a s otevřeným ventilem.

www.yate.cz

NAFUKOVACÍ KARIMATKA

Jsou lehčí a sbalitelnější než samonafukovací, protože se uvnitř nenachází pěnový materiál. Na druhou stranu můžou hůře izolovat a rychleji se poškodit. Někteří výrobci přišli s několika komorami, takže v případě poškození je možné karimatku i nadále používat, a jelikož mezi komorami neproudí vzduch, zvyšuje tento krok i tepelný komfort. Pro děti by mohl být problém samotné nafukování, kdy je potřeba do karimatky dostat velký objem vzduchu. Někteří výrobci již toto řeší obalem, který umožňuje vzduch nabrat a do karimatky vtlačit. Odradit může i vyšší cena.

www.4camping.cz

Jak často bude dítě karimatku používat?

Výjimečně nebo pravidelně? Potom by vás měla zajímat její odolnost a celková kvalita, ale také například délka záruky a možnost reklamace či opravy. Některé značky dnes garantují dokonce i doživotní záruku (např. Therm-A-Rest).

Jaká je postava dítka, které bude na karimatce spát?

Karimatka by měla odpovídat celkové postavě dítěte a jeho požadavkům na pohodlí. V potaz bychom měli vzít několik parametrů.

DÉLKA KARIMATKY

Standardně by se mělo k výšce postavy přičíst 15 cm. U výběru karimatky pro dítě bych tuto délku považovala za minimální z toho důvodu, že děti rychle rostou a jak všichni dobře víme, ti menší v noci hodně cestují.

ŠÍŘKA KARIMATKY

Ultralehké modely jsou často za účelem snížení jejich hmotnosti užší. Při vandrech člověk tuto úsporu na váze uvítá, ale co se týče malých dětí, nepovažuji tento výběr za ideální, jelikož děti se často převalují a mohou tak z karimatky lehce sklouznout.

TVAR KARIMATKY

Karimatky jsou standardně obdélníkové či oválné. Na trhu dnes najdete i jinak tvarované modely zejména zúžené v oblasti nohou, které taktéž nebudou pro nejmenší děti tím nejvhodnějším modelem.

Kojící maminky by mohly uvítat karimatku pro dva, která zaručí, že mezi vámi a dítětem nebude vznikat nepříjemný prostor (např. Thermarest NeoAir Camper Duo, Pinguin Nomad 50 Double nebo Klymit Double V)

Na kolik je pro mě důležitá pohodlnost?

Tloušťka karimatky ovlivňuje komfort a také termoizolační vlastnosti. Většinou platí, čím je karimatka vyšší, tím bude pohodlnější a bude lépe izolovat. Pokud jezdíte jen do kempu a pohodlí je Vaší prioritou, na trhu se objevují i nafukovací madrace, které jsou už spíše takovou nafukovací postýlkou (např. Campingaz Quickbed double NP).

www.4camping.cz

Kolik chci do karimatky investovat?

S ohledem na výše uvedené parametry pak není na škodu stanovit si i nějakou maximální cenu. Karimatku dnes koupíš za pár stovek, ale taky za několik tisíců korun.

Zvládnout děti s karimátkou manipulovat a postarat se o ni?

Nafukovačky můžou být pro děti oříšek. Zvládnou pracovat s ventilem a správně karimatku nafouknout, vyfouknout a sbalit? A co teprve, když dojde k nějaké nehodě a bude potřeba karimatku zalepit či jinak vyspravit. Poradí si?

K samotnému výběru.

Pokud neplánujete pravidelně karimatku nosit na zádech, nejspíše Vás nebude až tak trápit její velikost a váha, a tudíž můžete sáhnout po některé z běžných karimatek, které najdete na trhu a třeba sami používáte.

Maminky, které jezdí s dětmi pouze autem do kempu, mnohdy karimatku nejmenším dětem nepořizují a vozí si za tímto účelem korbu z kočárku nebo cestovní postýlku. Pokud máte dostatečně velký stan, je to také řešení.

Co bychom poradily my?

Jelikož s dětmi vyrážíme pravidelně na vícedenní výlety a vandry, kdy jejich výbavu nosíme v batohu na zádech, přišlo nám jako nejlepší řešení koupit tzv. zkrácené karimatky. O co jde? Jsou to karimatky se zkrácenou délkou, většinou na cca 120 cm. Skvělá volba nejen pro děti, ale i pro dospělého člověka, pokud řeší každý gram svého vybavení a nevadí mu na spaní chybějící centimetry. Ty může doplnit třeba batohem. Pro větší děti pak doporučujeme modely ve velikosti Small, což jsou kratší verze karimatek v délce mezi 160 a 170 cm.

Na čem spí naše děti?

Lenka: Báře jsme na první roky jejího outdoor života vybrali karimatku Trimm Shark. Jde o zkrácený model s délkou 119 cm, šířkou 51 cm a tloušťkou 3 cm. Po sbalení se dostaneme na balíček o rozměrech 26 na 11 cm. Příjemná je i váha 450 g. Považujeme ji jako kompromis mezi váhou, sbalitelností, pohodlím, odolností, izolací a cenou. Jediné, co by stálo za zlepšení je povrch karimatky, kdy i přes pokusy výrobce určitými prvky povrch zdrsnit, není to ideální a při nakloněném terénu dítko lehce sklouzává směrem dolů. Zatím s Bárou spíme venku v období jaro-podzim, do budoucna pořídíme karimatku s vyšší R hodnotou, aby krásně izolovala i za chladnějších podmínek. Někdy to řešíme doplněním o alumatku. Proč jsme tedy sáhli po samonafukovací karimatce? Pěnová nám nevyhovuje sbalitelností a nafukovací nám nepřišla pro malé děti to nejlepší řešení.

Katka: My jsme pro Filipa vybrali nafukovací karimatku od značky Klymit (typ Static V Short). Tuto značku jsme zvolili, jelikož s partnerem máme stejný typ karimatky a jsme s ní velmi spokojení. Synova karimatka má délku 128 cm, šířku 58,4 cm a tloušťku 6,4 cm. Ve složeném stavu má cca 20 x 8 cm. Váží krásných 369 g. R hodnotu má 1,3 (ačkoliv jde o letní hodnotu, na jaro – podzim nám přišla dostatečná). S kvalitou jsme spokojení, jen si nejsem jistá, jak moc dobře se synovi na této karimatce spí. Filípek na ní spal v prvním roce života a nemohl mi tak zatím říct, jak to vidí on. Tím, že v noci často cestuje, tak z ní sjížděl a občas se nebyl schopný převalit a to ho budilo (toto ale možná souvisí i s tím, že se zároveň učil spát ve spacáku). Všeobecně mám pocit, že trochu bojuje s tím, že je to nafukovací karimatka (já sama jsem si na ni musela zvyknout). Přemýšlíme, zda neoželit výhodu sbalitelnosti a koupit tlustou pěnovou karimatku, na které bude spát „jako na matraci“.

Martina: Anežce jsme na její outdoorové spaní pořídili  nafukovací karimatku TREK 700 FORCLAZ z Decathlonu. Jde o zkrácenou verzi karimatky s délkou 120 cm, šířkou 52 cm a tloušťkou 5,5 cm. Karimatka je snadno sbalitelná do kompaktních rozměrů  Ø 8,5 × 21 cm. Váží 360 g, což je příjemná váha, když nesete na zádech  (příp. vezete v kočáru) ještě dalších x kilogramů svého i dětského vybavení. Dle výrobce je karimatka ideální do mírného a teplého počasí (8 °C a více). Karimatka se snadno a rychle vyfoukne a nafoukne a vydrží celou noc. Aby karimatka nebo spací pytel nepříjemně neujížděly, jsou na karimatce instalovány silikonové pásky, které by možná fungovaly, pokud by na karimatce nespalo dítko, které je v noci zvyklé „cestovat“.  Aby dcera nesjela úplně mimo karimatku, řešíme to většinou uložením krosny k jejím nohám. Nedoputuje tak až ke stěně stanu nebo někam neznámo do prostoru. Zatím jsme s karimatkou spokojeni. Uvidíme, zda se i v letošní sezóně ukáže, že koupě této karimatky byla dobrá volba.

Takže máte vybráno? Myslíte si, že je nejhorší za vámi? Není. Čeká vás ještě spacák a pak samozřejmě vhodné oblečení. V čem spí naše děti? Standardně mají jednu vrstvu funkčního vlněného prádla. V případě větší zimy pak přidáme jednu vrstvu navíc a hlavně tenkou čepici.

*Informace načerpány ze stránek jednotlivých výrobců a prodejců.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *