Výšlap na Čeřínek

Do přírodního parku Čeřínek se vracím už podruhé, takže trochu vím, co nás tady čeká. Hluboké jehličnaté lesy, kamenné útvary, mech a kapradí. Poprvé to byla Naučná stezka Čeřínek. Čtrnáct zastavení plných přírodních zvláštností tohoto území. Tentokrát je našim cílem samotný vrchol Čeřínek. Trasa měří necelých 9 kilometrů a nastoupáme něco málo přes 200 výškových metrů.

Auto necháváme u Tomíčkova rybníku. Zrovna zde probíhá výlov. První zpestření dnešního výletu. Vyrážíme po louce po neznačené stezce, která se brzy napojuje na žlutou turistickou, a ocitáme se v nádherně zeleném lese. Stoupáme po pěšině podél Hornohuťského potoka. Děti přelézají kameny, přeskakují potok a učíme se rozeznávat jedlé houby. Už i Bára ví, že červené s puntíky nebrat. 

Po dvou a půl kilometrech odbočujeme doprava na silnici směr vesnička Hutě a za chvilku už procházíme mezi prvními domy. Ovečky, kozy, pštrosi, užovka, dětské hřiště, obří mraveniště. Tenhle kilometr a půl tak trvá věčnost.

Poslední metry lesní cestičkou a už se před námi objevuje chata Čeřínek. Taková stará poctivá turistická chata se správným dědulou za výčepem. Hodí před nás jídelní lístek. Polívka a dvě hlavní jídla. Ještě máme utopence, hlásí. Chutná nám. Navíc poctivá porce a příjemné ceny. Ubytování se společným sociálním zařízením za pár stovek. Kousek pod chatou mají i dětské hřiště.

Teď už jen poslední výškové metry po červené na vrchol. Čeřínek 761m. Cedule na stromě, hromada kamení, lavička, výhledy téměř žádné. Zpátky nechceme jít znovu přes Hutě, takže z červené míříme na sjezdovku a scházíme po ní. Po pár desítkách metrů se vlevo objevuje pěšinka a my se noříme do hlubokého lesa. Trošku bloudíme po vyšlapaných cestičkách, ale držíme správný směr a za chvilku se opět napojujeme na žlutou a vracíme se už stejnou trasou zpět k autu.

TIP: Kousek od chaty je sjezdovka a v kombinaci s cenou ubytování a dobrou kuchyní to může být celkem fajn levná zimní dovolená.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *