Posázaví: Senohraby – Chocerady

  • Délka trasy: Od vlaku v Senohrabech 7,5 km, ze Lštění 9,5 km k vlaku v Choceradech
  • Kočárková: Ano          
  • Cyklotrasa: Ano
  • Možnost občerstvení: Ano
  • Dětské hřiště: Ano

Pojďme prozkoumat řeku Sázavu od Čerčan/Senohrab až do Chocerad. Pokud se rozhodnete jet z Čerčan, tak doporučuji naskočit na vlak a jet jednu zastávku až do Lštění, zkrátíte si tak cestu městem. Ve Lštění se pak napojíte na červenou značku směr zřícenina hradu Zlenice. Osobně doporučuji jít k zřícenině ze Senohrab. Od vlaku se Senohrab se můžete vydat po žluté, což je nejrychlejší cesta ke zřícenině Zlenice, ale cesta vede celkem rychlým sešupem přímo k vodě. Já mám nejraději přístup k Zlenicím ze Senohrab pomocí cyklostezky, která celou dobu vede příjemným lesem, kolem potoka v mírném klesání. Je to ideální cesta pro začínající cyklisty a děti na odrážedlech.

U zříceniny hradu Zlenice se nachází „plovárna“ s občerstvením „Baštírna“ (mají tam klasiky jako langoš, hranolky), dětským hřištěm a ohništěm. Nachází se zde také přívoz, což bývá pro děti docela hezká atrakce. Pokud se vydáte dál po červené, tak vás čeká nejhezčí část z této trasy. Cesta vede lesem podél řeky Sázavy. Projedete tady s kočárem i cyklovozíkem, jen to občas může trochu drncat přes kořeny. V létě bývá otevřené i občerstvení v outdoorovém centrum Poddubí, které minete krátce po zastavení na plovárně. Za Poddubím se pomalu dostanete do chatové osady, kde se napojíte na asfaltku, která vás dovede až do Chocerad. Bohužel na této trase už občas jezdí auta, takže je potřeba být více ve střehu. Krátce před dálničním mostem ve Hvězdonicích se nachází nové dětské hřiště (není kryté stínem, takže jestli dorazíte v letním parnu, tak ho moc nedoporučuji). Přímo pod mostem se nachází jedno „lesní hřišťátko“ s občerstvením, ale poslední dobou zde bylo zavřeno a hřiště nebylo uklizeno. Ve Hvězdonicích můžete nasednout na vlak anebo jít dále po červené do Chocerad.

Pokud pokračujete v cestě do Chocerad po červené, tak po cestě nemůžete minout další občerstvení u Padyho, kde je pro děti nachystané i malé pískoviště s hračkami. Z občerstvení je vidět na jez, a tak můžete pozorovat vodáky. Silnice se stává více frekventovanou a dovede vás až do Chocerad, kde se nachází například keřové bludiště, které je možné celoročně navštívit.

Můžete si vybrat i alternativní cestu z Hvězdonic do Chocerad. Ve Hvězdonicích přejdete na druhý břeh řeky, projdete město a vydáte se kolem železnice. Jedná se o malou stezku, kterou projedete i na kole, ale cyklovozík nedoporučujeme. Cesta se malebně vine kolem železnice a řeky, po cestě vás čeká vyhlídka a malý brod. Pro minituristy je to příjemnější a bezpečnější alternativa k výše zmíněné asfaltce.

V Choceradech je opět možnost naskočit na vlak a vrátit se zpět.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *