Vybíráme první spacák

Pokud se dobře nevyspí tvé dítko, nevyspíš se dobře ani ty. A na to je potřeba myslet při výběru spacáku pro ty naše malé turisty. Než se do toho pustíme, měli bychom si ujasnit, při jakých příležitostech a jak často budeme spacák využívat. A taky zvážit, jak hluboko do své kapsy, můžeme a chceme sáhnout. Hotovo? V tom případě je před námi několik zásadních otázek, které nám výběr ulehčí.

Kdy bude dítě spacák využívat?

Ať je léto nebo zima, spát venku je vždycky prima.

Dětské spacáky můžeme rozdělit na letní, které se hodí do teplých letních nocí, a třísezonní, po kterých by měl i v letní sezóně sáhnout zimomřivý jedinec, ostatním pak bude stačit na období od jara do podzimu. Někteří výrobci používají ještě termín dvousezonní, který by měl být vhodný i na teplé jaro a podzim. Na vyloženě zimní spacák jsem zatím v dětské kategorii nenarazila, ale máme ozkoušeno, že i v mírné zimě si dítě s péřovým třísezonním spacákem vystačí. Na druhou stranu je potřeba myslet na to, že vždy je jednodušší zařídit, aby dítěti ve spacáku bylo menší horko než aby mu bylo tepleji.

Výrobci spacáku uvádějí teplotní doporučení – komfort, limit a extrém. Tyto hodnoty však vychází z testování v ideálních laboratorních podmínkách, tudíž na ně nelze až tak moc spoléhat. Je potřeba dodat, že tyto testy se neprovádí u dětí, takže je na každém z nás, nakolik budeme udávaným hodnotám v případě dětských spacáků důvěřovat. Komfortní teplota by se měla týkat žen, limitní pak mužů.

zdroj: Pinterest

Pro jak velké dítě spacák potřebuji?

Aby bylo uvnitř spacího pytle pěkně teploučko, musí si ho tedy dítě samo vyhřát. A čím je toho prostoru méně, tím je větší šance, že bude úspěšné. Na druhou stranu ale musíme myslet taky na to, že v případě, že toho místa nemá dostatek a stlačuje izolační náplň, spacák nebude nikdy správně izolovat.

Obecné pravidlo říká 10 až 15 cm delší spacák než je výška uživatele. S tempem, kterým děti rostou, to ale znamená každou chvíli kupovat větší a větší kousek. Samozřejmě, že na to myslí i někteří výrobci a přišli s modely, které je možné zkrátit, a to jak odepnutím spodní části nebo jejím zapnutím do vnitřku pytle. I sami rodiče přicházejí se zlepšováky jako je například přeložení spodní části velkého spacáku pod dítě nebo jeho stáhnutí v délce, která je pro dítě ideální tak, aby nemuselo vyhřívat nepotřebnou spodní část (to bych však s ohledem na výše uvedené doporučila pouze v případě opravdu dobrých teplotních podmínek, protože v šířce tento krok neubere).

Je pro mě důležitá jeho váha a sbalitelnost?

Spací pytle jsou plněny syntetickými materiály jako je duté vlákno a mikrovlákno nebo peřím. Spacáky z dutého vlákna jsou poměrně objemné a těžké, jelikož pro efektivní izolaci je potřeba silné rouno. Ty s mikrovláknem se hmotností i sbalitelností blíží alespoň trochu k hodnotám, které dosahují pytle plněné peřím. Peřovým spacákům však nedokáže syntetika v této oblasti konkurovat. Dokonce se hovoří až o jednu třetinu menším objemu než mají spací pytle syntetické.

Budou spacák dědit sourozenci?

Co se týče životnosti spacího pytle, zásadní roli hraje materiál a to, jak je o něj pečováno. Vlákna syntetických spacáků nedokáží dlouho vzdorovat, lámou se a jejich životnost je tak kratší. Některé články hovoří zhruba o třech letech v případě dutého vlákna, v případě mikrovlákna o něco déle. Peřový spacák má životnost podstatně delší, tudíž lze předpokládat, že se ho dočká i mladší sourozenec.

Bude spacák používán i ve vlhkých podmínkách?

Namočené peří ztrácí schopnost izolace a dlouho schne. Některé dětské peřové spacáky jsou již sice opatřeny vodoodpudivou úpravou či membránou, nicméně toto řešení postačí pouze na lehkou vlhkost, a pokud spacák promokne více, můžete se sbalit a vyrazit domů, protože peřový spacák venku jen tak rychle neusušíte. Oproti tomu syntetické vlákno do určité míry izoluje i v mokrém stavu a navíc celkem rychle uschne, tudíž voda v tomto případě není až tak velký strašák. I když se nechystáte s dítkem spát venku, u malých dětí může být riziko promočení vyšší s ohledem na to, že občas ta plína prostě proteče a nebo už to v noci na ten nočník nestihne, proto je potřeba zvážit i tuto stránku věci.

Kolik si můžu dovolit investovat?

Spacáky z dutého vlákna jsou nejlevnější. Cena se pohybuje již od několika stovek. Nejdražší jsou pak ty péřové, kdy se cena může vyšplhat až k 5000 korun. Pokud však vezmeme v úvahu délku životnosti péřového spacáku oproti syntetickému, cenu můžeme vlastně vydělit dvěma.

Budu mít čas se o něj starat?

Spacáky ze syntetických materiálů jsou téměř bezúdržbové. Péřový produkt vyžaduje trochu více péče. Je potřeba jej pravidelně prát a poté vysušit.

Ať už zvolíte jakýkoliv spacák, nezapomeňte na základní spacákové pravidlo – Do kompresního obalu jen když je to opravdu nutné. A děti určitě potěší informace, že je nečeká žádné skládání. Jde o to ho do obalu volným stylem nacpat.

Zvládne dítě ve spacáku spát?

Než vyrazíte poprvé na výlet, rozhodně doporučuji vyzkoušet spacák pár nocí doma. Proč? Naše Bára spí ve spacáku od narození a nikdy s ním neměla problém, nicméně spousta dětí, pokud na něj nejsou od malička zvyklé, může vnímat tento úzký prostor jako omezující. Je nějaké řešení i takové situace? Kromě turistických spacáků, které mají spíše mumiový tvar, jsou na trhu i tzv. dekové spací pytle, které se sice mnohem hůř vyhřejí, ale do nenáročných podmínek mohou být řešením, a případně se dají díky obdelníkovému tvaru rozložit na deku. Nevýhodou však je rozhodně i jejich objemnost. Nám se u těch nejmenších osvědčila i zimní kombinéza a v létě tenký spací pytel s nohavicemi.

Musí mít spacák zip?

Nebýt dotazu jedné z maminek, tak bych se tomuto nejspíše ani nevěnovala, ale jasně, měla pravdu v tom, že zip je místo, kudy prostě část tepla ze spacáku uteče. Na druhou stranu, zkuste si pohodlně vlézt do svého spacáku, aniž byste ho rozepnuli. A co pak teprve, když se do něj budete snažit spící dítě odložit. Řešení? Vybrat alespoň takový, který má zip přikrytý krycí légou.

Když už jsme se dostali k takovému tématu, určitě není špatné se zamyslet nad tím, zda zvolit variantu na pravé nebo levé straně, tak aby se spacák dítěti lépe odepínal. V případě těch nejmenších mohu z vlastní zkušenosti poradit zvolit stranu tak, aby se spacák pohodlně odepínal mamince, když s dítětem potřebuje manipulovat, tzn. uvědomit si na které straně většinou spí.

A co vnitřek spacáku?

Jak krásně by se spalo v bavlně či flanelu. Ano, je to možnost, ale stoupne tak váha spacáku a asi údržba pak bude složitější. U syntetického materiálu zase může spacák trochu šustit, když se bude dítě převalovat.

Volím péřový. Co mě má tedy zajímat dále?

Za prvé je to plnivost peří („načechranost“ peří). Čím vyšší hodnota, tím bude spacák lépe izolovat. Peří s plnivostí 500-650 cuin je obecně považováno za dostačující. Za druhé pak jeho složení. Ideální je poměr 90 ku 10, tedy 90 procent prachového peří a 10 procent větších pírek. Do nedávna jsem se sama domnívala, že husí peří je lepší než kachní, pokud jde o plnění spacáku. Není to až tak pravda, izolovat by měly obojí dobře. Rozdíl je však v hodnotách plnivosti, ceně (hus prý chodí po světě méně) a v případě navlhnutí může prostě spacák plněný kachním peřím trochu smrdět.

Máte jasno? Pojďme se tedy podívat na jednotlivé modely pro ty nejmenší.

Pokud se chystáte s těmi úplně nejmenšími zatím pouze do kempu nebo někam, kam se dopravíte autem, můžete se inspirovat rodiči, kteří využívají fusak do kočárku. Problém může nastat ve chvíli, kdy ponesete vybavení na zádech. V ten moment je potřeba se zamyslet nad tím, nakolik je fusak skladný a těžký, a zda by se nevyplatilo přeci jen první spacák pořídit. Zejména v případě, že se nejedná o ojedinělou akci.

V kategorii spacáků pro děti do cca 2 let toho na trhu mnoho nenajdeme.

plněníváhasbalitelnostteplotní komfortvýška dítěte
Sir Joseph Kiki Down 85peří260g14 x 20 cm+7do 85 cm
Sir Joseph Kiki Basic 85syntetika330g15 x 30 cm+12do 85 cm
Deuter Little Starsyntetika650g18 x 29 cmletnído 95 cm (rozšíření 130cm)

S přibývajícím věkem, a tedy i výškou dítěte roste výběr i na poli spacích pytlů. Do této kategorie jsem zařadila zejména rostoucí spací pytle, které pokryjí období mezi výše uvedenými spacáky a juniorskými, které jsou pro děti až do 150cm, ale neumožňují zkrácení pro děti odrostlé spacákům nejmenším.

SYNTETICKÉváhasbalitelnostteplotní komfortvýška dítěte
Boll Patrol Lite850g16 x 32 cm+7do 120 cm (rozšíření 155 cm)
Boll Patrol L1150g18 x 38 cm0do 120 cm (rozšíření 155 cm)
Sir Joseph Kiki 125/145710g18 x 30 cm+12do 125 cm (rozšíření 145 cm)
Husky Kids Magic1500g23 x 35 cm+3do 125 cm (rozšíření 155 cm)
Deuter Starlight990g20 x 33 cmletnído 130 cm (rozšíření 170 cm)
Deuter Starlight SQ1100g20 x 44 cmletnído 130 cm (rozšíření 170 cm)
Deuter Starlight Pro1330g22 x 47 cmtřísezonnído 130 cm (rozšíření 170 cm)
PÉŘOVÉváhasbalitelnostteplotní komfortvýška dítěte
Sir Joseph Kiki Down 125/145590g18 x 30 cm+7do 125 cm (rozšíření 145 cm)
Kwak Kuňka 110400g15 x 30 cm -2do 110 cm
Kwak Kuňka 130850g17 x 30 cm-2do 130 cm

Mezi dekovými jsem v menší velikosti objevila Husky Kids Milen (do 135 cm, 1100g, komfort +4, sbalitelnost 18 x 35 cm).

Spacák si můžete nechat ušít i na míru. Na českém trhu trhu působí například firma Condor. V případě, že se rozhodnete pro peří, pak třeba Artic.

A v čem spí naše dětí?

Lenka: Pro Báru jsme po narození vybrali Sir Joseph Kiki Down 85. Malý balíček v batohu. Otestováno ve stanu do teploty +5, venku pak něco přes 10 stupňů. Zvykla si na něj už od narození, takže s ním nikdy neměla problém. V zimě jsme pak používali místo fusaku do kočárku. Teď už z něj vyrostla, takže jsme nově pořídili Kwak Kuňka 110 cm. Jelikož už plánujeme první akce i mimo letní sezónu, chtěli jsme třísezonní spacák, ve kterém bude teplo i kolem nulových teplot. Rozhodovali jsme se mezi variantou 110 a 130 a nakonec jsme se rozhodli zainvestovat a koupit menší, aby nebyl ve spacáku zbytečně velký prostor a zvládla jej aktuálně při své výšce něco málo přes 80 cm lehce vyhřát. Výhodou pak je samozřejmě i sbalitelnost a váha. Jelikož často spíme venku, potěšila nás nanovlákenná membrána.

Katka: My jsme se rozhodli pro syna nechat ušít péřový spacák od značky Arctic. Chtěli jsme spacák na míru a co „nejteplejší“. Nakonec jsme vybrali rostoucí verzi, abychom nemuseli každou chvíli dokupovat spacák nový. Spacák má 8 komor a je dlouhý 130 cm, dá se rozložit až na 160 cm (uvnitř spacáku je kapsa, kde se dá to prodloužení zazipovat). Spacák je výjimečný tím, že vnější povrch textilie je vyroben z Nanomembrane od Liberecké společnosti se stejným názvem. Tento materiál se vyznačuje extrémně vysokou paropropustností, voděodolností s vysokým vodním sloupcem a 100% větruodolností. Spacák má složení peří 90 ku 10. Komunikace s výrobcem spacáku probíhala příjemně a rychle. Jediné mínus spatřuji v tom, že nevíme do kolika stupňů by spacák měl být. Paní, co nám spacák šila, se snažila, aby měl co největší výhřevnost. Tak ji budeme věřit a nezbývá než to pořádně otestovat.

Martina: Anežka svůj první spacák dostala v jednom roce. Vzhledem k tomu, že na našich cestách většinou spáváme v autě či ve stanu a odtud podnikáme výpravy, nepátrali jsme po ultralehkém a ultraskladném spacáku. Padlo nám oko na spacák Boll Patrol. Model Patrol je možné prodloužit či zkrátit o délku 35 cm (s tím, že se zastrčí dovnitř spacáku), takže je vhodný pro délku postavy až 155 cm. Je vyroben ze syntetického, přirozeně hypoalergenního vlákna DualMicro, Vnitřní vrstva spacáku je vyrobena ze speciálního broušeného polyesteru, který hřeje a na dotek připomíná jemnou bavlnu (a nešustí). Teplotní rozsah výrobce udává + 3 až + 13 stupně. Nižší teplotní hranici jsme s dcerou otestovali letos v létě. Při 5 stupních nad nulou bylo, dle mého soudu, Anežce ve spacáku dobře (spokojeně spala celou noc). Spacák lze koupit v levém i pravém provedení, je vybaven svítícím zipem, váží 1200 g, cena se pohybuje okolo 1800 Kč a vyrábí jej česká firma. My s mužem jsme zatím spokojeni. Uvidíme, jak se k němu vyjádří Anežka, až to zvládne.

Takže máte vybráno? Myslíte si, že je nejhorší za vámi? Není. Byly doby, kdy jsem se sama, ač zachumlaná v teploučkém spacáku, už z kraje podzimu dobře nevyspala. Čím to bylo? Špatnou karimatkou. Tím, že člověk zalehne izolační náplň, teplo prostě uniká a pokud nemáte kvalitní karimatku, nic ho nezastaví. A pak samozřejmě vhodné oblečení. V čem spí naše děti? Standardně mají jednu vrstvu funkčního vlněného prádla. V případě větší zimy pak přidáme jednu vrstvu navíc a hlavně tenkou čepici. Ideální je také se předem zahřát a do spacáku nezalézat ve chvíli, kdy vám je i venku zima.

*Informace načerpány ze stránek jednotlivých výrobců a prodejců.

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *