Jak se minimalisticky sbalit na vandr

Vydat se na cesty s miminem? S dětmi? Potřebujete přece auto. A kočárek, hračky, ohřívač na dětské příkrmy, tři balíky plínek, hromadu oblečení, cestovní postýlku a vůbec. Cože? Chcete jet na hory? Jakože na přechod? Vlakem? A kam to všechno dáte? Zbláznili jste se? Chuděrka malá! A to budete spát venku? Moment, neberete si stan? Hele a to jako chceš každý den prát plíny? Přesně tak.

Cestovat s dětmi jde minimalisticky a nalehko, samozřejmě v závislosti na ročním období a aktuálním počasí. Strach a stres je jen v nás rodičích. Děti, pokud mají co jíst a jsou v suchu a teple, to zvládnou většinou bez problémů. Naše starší dcera toho s námi venku absolvovala již spoustu, skautské akce pod stanem, přechody hor, krátké vandry i putování na vodě, takže už máme pár vychytávek, co a jak. Základem je klidný rodič v každé situaci, ale všichni známe skautské heslo: „Buď připraven.“

Jak se sbalit?

• Stačí 65 litrová krosna. Pak už balíš věci, které nepotřebuješ.
• Dětská krosnička s integrovaným malým batůžkem a pláštěnkou.
• Na menší dítě ergonomické nosítko. Partner nese batoh.

Naše výbavení

• 1x plachta + pár provázků pro případ deště. Kolíky případně vyrobíš z klacíků. Nezapomeň nůž.
• 2x spacák
• 2x karimatka + jedna obyčejná alumatka
• 1x hliníkový ešus s víkem – pro dva dospělé a jedno dítě v pohodě, pro 4 nebo větší dítě už to chce
dva
• 1x vařič, 1x závětří na vařič (hodně zlepší účinnost vaření!), 1x velká bomba,
křesadlo/zapalovač/sirky
• 2x lžíce
• 1x camelbag na vodu 2l
• 1x toaletní taštička (3x kartáček, pasty dětská a dospělá obě v 5ml kelímcích, univerzální
deodorant v 5ml kelímku, kousek tuhého přírodního mýdla, minibalení opalovacího krému)
• 1x toaletní papír + hygienický gel na ruce
• 1x kapesní nůž
• 1x foťák, 1x náhradní baterka
• 2x čelovka

Oblečení

• Hodí se mít oblečení a plínky v různě barevných organizérech pro rychlejší orientaci v batohu,
ideálně ještě kompresní (my pužíváme např. Eagle Creek Pack-It Specter Compression Cube).
• Dvakrát přemýšlej a jednou bal.
• Základ je mít funkční vrstvu, která odvede pot a rychle schne, izolační vrstvu a nepromokavou
vrstvu.

Máma
• 1x nepromokavá outdoorová bunda
• 1x merino triko s dlouhým rukávem
• 1x merino triko s krátkým rukávem
• 1x funkční tílko
• 1x outdoor dlouhé kalhoty
• 1x kraťasy
• 1x podprsenka
• 2-3x merino kalhotky a 3x ponožky
• 1x šátek tunel (na hlavu či na krk)
• 1x sluneční brýle
• 1x pohory (naimpregnované)

Táta
• 1x nepromokavá outdoorová bunda
• 2x tričko s krátkým rukávem
• 1x outdoor dlouhé kalhoty
• 1x kraťasy (nebo odepínací outdoor kalhoty 2v1)
• 2-3x trenky a 3x ponožky
• 1x šátek tunel
• 1x sluneční brýle
• 1x pohory (naimpregnované)

Dítě
• 1x větrovka
• 1x pláštěnka
• 1x softshellové kalhoty
• 2x merino triko s krátkým rukávem
• 1x merino triko s dlouhým rukávem
• 2x dlouhé leginy
• 3x kraťasy
• 1x šátek/čepice/tunel na hlavu proti slunci
• 1x merino kukla nebo jiná čepička pro případ zimy/na spaní
• 4x ponožky (pro miminko jedny teplé vlněné zavazovací na spaní)
• 2x boty, 1x nepromokavé návleky na nohy
• pro miminko merino overal na spaní

Přebalování

• Pokud miniturista ještě potřebuje plíny a používáš jednorázové, počítej s tím, že potáhneš odpad. Doporučuji látkové.
• Ustřihnutý nafukovací balón, který slouží jako cestovní lavor. To chceš! Potůčky a studánky ne vždy nabízejí dostatečný proud či prostor na praní.
• Každý večer/přes den je fajn plenky přemáchnout v cestovním lavoru a rozvěsit na místě odpočinku nebo během putování na batoh. Čtvercové plíny celkem rychle uschnou. V případě nepřízně počasí rozdělej oheň a suš.

Co balíme?
• 10x čtvercová plína
• 6x vnější nepromokavé PUL kalhotky
• 6x jednorázová plena na spaní
• zavírací pytlík na mokré pleny
• 1x ustřihnutý nafukovací balón
• 1x kousek pracího mýdla
• 1x ředicí lahvička s roztokem oleje na zadeček (např. Medvídek)
• cca 20 ubrousků (např. Perlička)

Jídlo

• Osvědčilo se nám odvážené jídlo v uzavíratelných sáčcích po jednotlivých chodech.
• Hodí se balit jídlo, co hodně nabyde vodou, je rychlé, lehké a výživné – sušené maso, sušená zelenina, sušený vývar, kuskus, polenta, pohanka, vločky všeho druhu, červená čočka, oříšky, semínka, sušené ovoce. Nebo si rovnou nasušit kompletní jídlo. Na případné dochucení dej sůl či koření do malých plastových zkumavek.
• Základem jsou studánky na trase. Vodu doplňuj průběžně.
• V půlce trasy je dobré mít nějaký obchůdek, salaš či chatu, kde lze dokoupit pečivo, případně kus sýra, slaniny nebo špekáček.
• Na obědy se hodí něco rychlého, třeba pečivo a pomazánka. Když je horko, čas a chuť, uvař třeba rychlý vývar se sušenou zeleninou. Skvěle doplníš soli a minerály.

Jak se stravujeme my?
Snídaně: nejčastěji kaše např.: jáhlové/ovesné/pohankové/rýžové vločky + sušené mléko + skořice +oříšky a sušené ovoce
Obědy: chleba s rostlinnou pomazánkou, sušené maso, sýr, zelenina, tofu,
Svačiny: raw sušenky, ovoce, zelenina
Večeře: směs na večeři – základ se sušenou zeleninou, kořením a solí (kuskus, červená čočka, rýže, polenta, pohanka), hotový seitan se zeleninou, tempeh, sušené maso

Určitě nezapomeňte alespoň jeden kus oblíbeného plyšového kamaráda.

Tak, takhle se balíme my a osvědčilo se nám to. Většina fotek je z přechodu Javorníků (Kysucké i Moravské části), kde nám půlka nocí propršela. Nic nám nechybělo.

Balení a putování ZDAR!
Zuzka Kulichová, Brno