S dětmi poprvé na vodu

Od kdy vzít děti na vodu?

Od kdy chcete, je to na vás. I tady, stejně jako u jiných sportů, neexistuje žádné kouzelné ideální číslo. Záleží především na možnostech a zkušenostech rodičů. Někdo si naloží do lodě miminko, jiný rodič do lodě nevezme neplavce. Voda je živel. Je nutné to mít stále na paměti a mít k vodě respekt. Samozřejmostí jsou bezpečnostní pomůcky- vesta, helma a i vhodné oblečení. Stejně tak je nutné dodržovat pravidla.

Jak vybrat vestu?

Vesta by měla mít límec a popruh mezi nohy. Věřte ověřeným značkám (např. Hiko). Nedoporučuji kupovat nafukovací rádoby vesty v supermarketech.

Co na sebe?

Samozřejmě záleží na počasí. Oblečení na akci Vánoční Sázava nyní vynechám :-). Oblečte se na turistickou vodu jako byste byli na souši. Nezapomeňte s sebou suché oblečení na převlečení. Zvýšenou pozornost věnujte pokrývce hlavy a vhodné obuvi. 

Oblíbené sandály s volnou špičkou paradoxně nejsou vhodné. Nejčastější kamenité dno vám nohy pěkně domlátí. Vhodnější jsou sandály s krytou špičkou (Keeny), nebo prostě obyčejné plátěné tenisky (ty mají většinou po vnitřních stranách otvory na odtok vody), staré tenisky.

Nezapomeňte, že vesta funguje jako tepelný izolant. Takže chrání i proti prochladnutí. Na vestě pokud možno neseďte, ničí to její vztlakové vlastnosti, čili životnost.

Jak vzít děti na vodu?

Pobyt v lodi dávkujte od začátku po malých částech. Začněte malou projížďkou – prozkoumejte okolí. Děti do lodi nenuťte. Motivujte je hrou, nebo zmrzlinu v kiosku. Hlavně, ať mají s vodou dobrý vztah od začátku. Dost vám to do budoucna pomůže.

Pro začátek volte kratší úseky, ať je dost času na zastávky na prozkoumávání zajímavých věcí i na břehu, na hraní, na svačinky. Dítě ocení jiné věci, než dospělý. Prosté házení kamínků z lodi do vody je pro dítě úžasný zážitek nehledě na ujeté kilometry.

Určete si jasná pravidla – ukažte příkladem, jak to v lodi chodí, dejte dětem dobré návyky. S většími dětmi proberte, jak se chovat při cvaknutí. Děti by měly k vodě mít rozumný respekt.

U nás funguje “pozitivní motivace”: Jedeme na limonádu! Naopak, když mě nebude miniturista na vodě poslouchat, tak se mnou nebude moci jezdit a tak přijde o všechna ta pozitiva.

Kdy jet na vodu?

Sledujte předpověď počasí a vodní stav. V letních měsících bude méně vody, za to více vodáků. Bezva je jet mimo víkend, ale zase bude zavřená většina občerstvení po cestě.

Kam vzít děti na splutí Sázavy?

Kamkoliv! Ne, važně… úsek Týnec nad Sázavou- Pikovice je pro zkušenější vodáky. Tady bych začínat nadoporučila. Také bývá v letních měsících suchý. Místo splouvání vody leštíte kameny a to nechcete.

Jinak je Sázava vlídná “řeka učitelka”. Zvolte si úsek tak, aby vás bavily i věci okolo- já osobně mám ráda úsek zahrnující hrad Český Šternberk, nebo Sázavský klášter.

Obecně se doporučuje s dětmi nejezdit víc, než 15 kilometrů denně. I tady platí – i cesta může být cíl! 

Sama jsem si oblíbila “microadventures”. Vyrazím po snídani, spontánně. Žádné velké přípravy. Do malého loďáčku svačinku, pití a jedem! Dám cca 8 km poctivého pádlování, s pár zastávkami pro potěšení minituristy. Za 2,5h jsem zpět doma a ještě stihnu udělat oběd. Plno zážitků. Je to efektivní. 

Jak naplánovat trasu?

Papírovým vodáckým průvodcům už odzvonilo. Pro plánování výletu i orientaci na místě využijte aplikaci mapy.cz, kterou máte jistě v telefonu a využíváte ji při turistice.

Zde si můžete trasu naplánovat stejně, jako třeba cestu autem, pěšky nebo na kole. Využijte ikonu “lodě” v navigaci. Tak budete mít přehled jak dlouhý je úsek a jak je časově náročný.

Pokud v mapě kliknete na ikonu jezu a ten rozkliknete, tak získáte veškeré potřebné informace k splutí- legendu spolu s informacemi o sjíždění a přenášení. Je to stejné, jako to bývalo v tom papírovém průvodci.

Doporučuji před každým jezem zastavit a prohlédnout si ho, než se pustíte do jeho sjíždění.

Můžeme být při sjíždění řeky nějak prospěšní?

Ano! O řeku Sázavu se staráme a pečujeme. Každý rok na jaře ji čistíme v rámci tradiční akce “Čistá řeka Sázava”. 

Pomoci můžeš tím, že si s sebou na vodu vezmeš igeliťák navíc. Pokud narazíš na vodě nebo břehu na odpadky, můžeš je posbírat. Pomůžeš řece, aby zůstala čistá a krásná- bohatě ti to oplatí.

Těším se na vaše příspěvky, poznatky a hlavně zážitky o sjíždění nejen řeky Sázavy. A někdy na řece „Ahoj“!

Článek pro vás sepsala Míša Vydra Poláková

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *