Přechod Jizerských hor s dětmi

V září jsme se s Lenkou rozhodly pro další přechod hor. S ohledem na teploty a nejistou předpověď tentokrát po chatách. Jaké ale hory zvolit? Výběr byl nakonec poměrně rychlý. Jizerské hory oplývají krásnou přírodou plnou míst se silným genius loci a z praktického hlediska je zde možnost naplánovat krátké denní etapy. Celá trasa, kterou jsme si naplánovaly na 4 dny, měřila pouhých 42 kilometrů.

Trošku nás potrápila rezervace ubytování takhle na poslední chvíli, ale nakonec vše klaplo a my po několika změnách trasy mohly vyrazit. A protože rády poznáváme nové tváře, naše plány jsme pár dní před odjezdem sdílely i v naší FB skupině, a budete se divit, ale holky nás v tom ani takto za pět minut dvanáct nenechaly a během jednotlivých dní se k nám na naší trase připojovaly.

1. den: Kořenov – Jizerka/chata Pešákovna (11 km)

Auto jsme zaparkovali ve vesnici Oldřichov v Hájích, ideální parkoviště se nachází přímo u dětského hřiště a obecního úřadu. V Oldřichově jsme pak nasedli do vlaku, který jede na začátek naší trasy, do Kořenova. Celá cesta i s jedním přestupem trvá 1 hodinu a 40 minut. V Kořenově jsme se brzy napojili na červenou turistickou značku, která vede údolím Jizery po Jizerské cestě. Trasa vede do mírného kopce, kolem krásné řeky. Odměnou po 8 kilometrech stoupání nám byl výhled na celou oblast Jizerky. My jsme k Jizerce sestupovali, když pomalu zapadalo slunce, a ty výhledy ve „zlaté hodince“ byly nádherné.

Na Jizerce se naši „účastníci zájezdu“ museli rozprchnout, protože na Pešákovně neměli dostatek volných pokojů. Alespoň vám můžeme nabídnout několik recenzí na tamní ubytování.

Chata Pešákovna – velmi příjemné ubytování s atmosférou starých horských chat. Pešákovna je vyhlášena svým výborným jídlem. Bohužel jsme nevěděli, že pokud na chatu jedeme hlavně kvůli vyhlášené svíčkové nebo pstruhům, tak to máme dopředu nahlásit, aby nám na večeři nějakou porci schovali. Zbyly tak na nás „pouze“ skvělé knedlíky s uzeným. Pokud tedy plánujete přespat, tak se rozhodně domluvte i na večeři. Ubytování je jedno z nejlevnějších na Jizerce.

Chata Pod Bukovcem – bohužel toto ubytování spíše doporučit nemůžeme. Chování zaměstnanců ubytování bylo možná až příliš familiární, děti nebyly úplně vitány a večeře byla velmi špatná a bez možnosti výběru. Pokoje byly čisté. Jedná se o jedno z nejlevnějších ubytování.

Penzion Nad Jizerským Údolím – krásný rodinný penzion s velmi dobrým jídlem. Vše bylo čisté, jednání personálu příjemné. Ubytování můžeme doporučit. Jedná se o středně drahé ubytování v oblasti Jizerky.

2. den: Jizerka – Josefův Důl/penzion Mája (14 km)

Druhý den nás čekalo krásné putování po Jizerských horách. Trasu jsme šli převážně po cyklotrasách, ale i části cest, kdy jsme šli po žluté turistické značce, byly sjízdné i s normálním kočárkem. Příjemným překvapením pro nás bylo, že se všude nacházely borůvky, v září, to chceš. Za zmínku stojí samoobslužný bar u Protržené přehrady – mívají třeba koláče, knedlíky, nanuky, pivo, prostě všechno podstatné pro přežití v horách. Omámení krásou místa jsme se dál vydali po cyklotrase a etapu si tak zbytečně protáhli. Zřejmě by šlo dál jít po žluté, viz mapa. Jedinou nevýhodou této trasy je, že se musí klesat prudkým kopcem do Josefova Dolu a další den zase vyjít nahoru k vodní nádrži Josefův Důl. Jelikož jsme ale chtěly jít krátké etapy, tak jsme jiné řešení nevymyslely. V Josefově Dole je velké dětské hřiště a naproti i malá večerka. Druhý den jsme zakončili v sympatickém penzionu Mája.

Penzion Mája – vzhledem působí trochu jako ubytovna, ale penzion vedou velmi sympatičtí lidé. Večeře i snídaně byly moc dobré, v jídelně se nachází skvěle zásobený dětský koutek. Sympatické jsou i ceny za ubytování.

3. den: Josefův Důl – Nová Louka/Šámalova chata (8 km)

Třetí den jsme zase museli vystoupat zpět do kopců. Etapa je poměrně krátká a tak je čas si dělat spoustu pauz na pěkných místech po cestě. Opět je to krásná etapa, která končí ve známé Šámalově chatě,

Šámalova chata – jediné možné ubytování po této trase. Pokoje byly v minulých letech rekonstruované a tak je vše pěkné, čisté. Jídlo bylo také v pořádku. Nemůžeme si stěžovat. U chaty se nachází dětské hřiště, ohrada s koňmi a romantický rybníček.

4. den: Nová Louka – Oldřichov v Hájích (9 km)

Poslední etapa už nás vedla převážně z kopce do Oldřichova. Kdyby nebylo intenzivního deště, tak se nám nechtělo domů. V Oldřichově je po cestě sympatická pekárna a obchod.

Tipy na konec:

  • Cesta vede téměř celou dobu po asfaltu, zvládnou ji tedy i klasické kočárky (na pár místech se nacházely větší kameny, hliněná cesta, ale nic, co by se nedalo zvládnout).
  • Přechod je vhodný i pro začátečníky, vše je dobře značené a schůdné.
  • Děti ocenily, že jsme na dlouhé asfaltové úseky vzaly odrážedlo a koloběžku.

One Comment

  • Markéta

    Ahoj – zvažuji, že bych se dvěma dětmi a kočárkem zkusila tuto vaši cestu – jeli bychom od Krkonoš, tak mě zajímá, jestli by náročnost byla podobná, i kdybychom zvolili opačný směr a auto nechali v Kořenově a vyrazili z Oldřichova? Nebo je to výrazně nevýhodnější, bylo by to více do kopce? Díky předem za odpověď. Markéta

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *