Minituristí výjezd pod Blaník

Už nám to po těch měsících v izolaci chybělo. Je tady jaro a první letošní výjezd Klubu minituristů. Původně plánované dobrovolničení musíme odvolat s ohledem na stále platná nařízení, ale nakonec také ubytovací možnosti Pastviny. Na poslední chvíli se rozhodujeme pro Blaník. Alespoň na dvě noci. Rezervujeme pozemek na bezkempu. Předpověď není ideální, ale i přesto se lehce po poledni potkáváme v počtu pět holek, pět dětí a jeden pes na Experimentální zahradě pod Blaníkem. Stavíme stany. Chystáme dřevo a buřtíky, ale dlouho se u ohně neohřejeme. Déšť nás brzy zahání do spacáků.

Ráno nespěcháme, poprchává. Naštěstí to nemá dlouhé trvání a my můžeme ještě dopoledne vyrazit na plánovaný výlet. Mezitím se samozřejmě děti stihnou obalit v blátě, které je teď po dešti všude kolem nás.

Dnes nás čeká Velký a Malý Blaník. Bájná hora Blaník v sobě skrývá spoustu tajemství. Legenda praví, že suchý dub se zazelená a pramen pod ním vydá tolik vody, že se studánka přeplní a voda poteče až po stráni dolů. Pak se otevře skála, rytíři uvnitř se probudí z hlubokého spánku a vyrazí do boje, dokud v Čechách opět nenastane klid a mír. A tak za rytíři stoupáme vzhůru po zelené.

Je zima a fučí, útočiště nám na vrcholu poskytne místní rozhledna. Holky vyráží na prohlídku.

Pokračujeme po červené. Dolů na parkoviště pod Velkým Blaníkem a čeká nás opět další stoupání. Tentokrát na ten menší z Blaníků. U zříceniny kaple sv. Máří Magdáleny vyhlašujeme další pauzu. Pak už jen poslední kilometry do obce Lesáky. Aby měly holky nějaké dobrodružství na závěr výletu, navrhuji návrat dále po neznačené stezce. Přece nepůjdeme po stejné asfaltové, když tohle mapa nabízí. Výsledkem je asi hodinové bloudění po místních polích a lesích. Půjdeme zkratkou! Je to sice dál, zato horší cesta! vtipkují holky. Večer se tak nakonec ve zdraví všichni zase setkáváme u stanů.

I třetí den se střídá sluníčko s deštěm. Rozhodujeme se proto pro návštěvu paraZoo ve Vlašimi. Zdejší zvířecí obyvatelé zůstavají v záchranné stanici, protože by sami ve volné přírodě nepřežili. Děti jsou nadšené. Po prohlídce se loučíme a postupně se rozjíždíme zpět do svých domovů.


Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *