Sušíme na cesty

Sušení je skvělý způsob, jak vyřešit stravování, pokud vyrážíte na vandr a veškeré vybavení si ponesete na zádech. V takových případech člověk počítá každý gram, a tak konzervy či zavařené jídlo nepřichází moc v úvahu (i když já tam vždycky nějakého tuňáka propašuji).

Sušičku jsme pořídili již před mnoha lety, jeden z nejlevnějších modelů na trhu. Prostě na zkoušku. Sušit můžete ale i v troubě nebo využít sluneční energie (ideálně na černém plechu). Začali jsme sušením ovoce a masa, s příchodem minituristy pak začali experimentovat i se zeleninou, abychom zajistili dítku plnohodnotnou stravu. S ohledem na ceny kupované dehydratované stravy jsme se letos rozhodli začít experimentovat i se sušením hotových pokrmů.

V tomto článku bychom se s vámi rádi podělily o naše první ne/úspěchy, zkušenosti a tipy, a doufáme, že tento text budeme v průběhu dalších měsíců doplňovat o nové poznatky a také zkušenosti holek v naší facebookové skupině.

Každá sušička funguje trochu jinak a také záleží jak velké kousky budete sušit, takže čas sušení si budete muset individuálně otestovat. Většinou to u nás bylo 12-24 hodin.

OVOCE

Ideální svačinka na cestu. Koupit sušené ovoce dnes není žádný problém, ale pokud chcete ovoce nedoslazované a nesířené, výběr se dosti zužuje. Co tedy sušit a co koupit? My osobně sušíme doma zejména to, co si samy vypěstujeme nebo získáme ze zahrádkářských přebytků z okolí.

Jsou to hlavně jablka a hrušky, které rozčtvrtím, vykrojím jadřinec a potom nakrájím na tenké plátky. Suším se slupkou i bez. Švestky a meruňky je potřeba před sušením alespoň rozpůlit a vypeckovat, ale není špatné je nakrájet i na malinké kousky, které se poté dají použít třeba do snídaňové kaše. Když narazím na banány za fajn cenu, sušíme i ty, nakrájené na tenká kolečka. U Báry jsou velmi oblíbené a chutnají úplně jinak než ty kupované.

Ovoce je také možné nasušit v podobě tzv. ovocných kůží. Stačí ovoce rozmixovat a v podobě pyré sušit rovnoměrně rozetřené na pečícím papírů. Nám se osvědčily jablečné a nebo jablko v kombinaci s jahodami. Potom opatrně sloupnout a nakrájet na proužky, které je možné smotat. Inspiraci můžete najít třeba u Kitchenette.

ZELENINA

Než jsem se pustila do sušení kompletního pokrmu, sušila jsem na vandry zeleninu, kterou jsem pak přidávala k nejrůznějším přílohám. Dnes se dají koupit těstoviny, které uvaříte za 3 minuty, rychle připravíte i kuskus nebo bulgur. Vyzkoušela jsem sušit na jemno nakrájenou cibuli a papriku, nastrouhanou mrkev a červenou řepu a na kousky nakrájená rajčátka, když byl jejich přebytek. Na treku je pak možné libovolně kombinovat.

LUŠTĚNINY

Sama mám zkušenost pouze s fazolemi. Předem namočené a uvařené, nakrájené na půlku. Při použití pak bohužel bylo potřeba dlouho vařit, jinak byly tvrdé. Možná by pomohlo nechat předem namočit.

MASO

Sušené maso je už roky naše srdcová záležitost. Na cestách zažene hlad, stačí pár kousků. Základem je kvalitní libové maso. My kupujeme hovězí svíčkovou nebo hovězí zadní. Maso dáme na chvilku do mrazáku, aby se dalo lépe krájet. Stačí hodinka, dvě, aby bylo maso ztuhlé. Maso je poté potřeba nakrájet na podobné několik milimetrů tlusté plátky. Je možné si vypomoci například kráječem na pečivo. Kousky masa prvně naložíme a necháme alespoň přes noc uležet. Marinádu děláme od oka a podle toho, co máme po ruce. U nás je základem sójová omáčka, sůl, pepř, česnek a cibule. Často je přidáván i alkohol, ten my kvůli dítku vynecháváme.

Nám se osvědčilo na kilo masa použít 10 lžic sójové omáčky (nebo kombinovat s worchestrovou omáčkou), 2 lžíce soli, 1 lžíci pepře, 4 stroužky česneku a 1 cibuli.

Maso poté rozložíme do sušičky, sušíme tři hodiny na 70 stupňů během kterých měníme patra, aby bylo sušení rovnoměrné. Poté teplotu snížíme na 30 stupňů a sušíme dalších deset až dvanáct hodin. Je potřeba zkoušet.

Inspiraci můžete čerpat třeba ve Světě outdooru.

HOTOVÉ POKRMY

Nebojte se experimentovat. Internet se teď hemží recepty nebo připravte něco, co sami doma běžně děláte. Základem je nakrájet vše na malé kousky, aby se dobře usušilo a rychle obnovilo, a nepoužívat tuk, aby se vám jídlo při skladování nezkazilo. Pokud bude součástí i maso, zvolit co nejvíce libové a pomlít nebo po vaření natrhat na malinké části. Připravovala jsem porce pro rodinu dva plus malé dítko. Na jednu takovou porci bylo dostačujících 300g nasušeného jídla. Ta vznikla z jednoho kila směsi v původním stavu.

Kuře s rýží a kurkumou

Kuřecí prsa jsem zhruba 15 minut povařila a po vychladnutí natrhala na co nejmenší kousky. Rýží jsem uvařila dle návodu na obalu. Poté jsem vše smíchala s kokosovým mlékem, kukuřicí a hráškem. Dochutila solí a kurkumou. Vše spolu krátce povařila. Poté hmotu rozetřela na pečící papír a sušila na 70 stupňů zhruba 12 hodin. Inspirace zde.

Chilli con carne bez chilli

U řezníka jsem si nechala namlít libové maso. Uvařila rýži a fazole dle návodu na obalu. Fazole jsem nakrájela na polovinu pro rychlejší sušení (pro rychlejší přípravu na výletu doporučuji nakrájet ještě na mnohem menší kousky). Na malé kousky jsem nakrájela cibuli a papriku. Maso jsem na sucho osmahla pořádně na pánvičce a poté smíchala s cibulí, paprikou a rajčatovým pyré a povařila. Na závěr jsem přidala fazole a rýži a dochutila solí, pepřem, majoránkou a česnekem. Poté hmotu rozetřela na pečící papír a sušila na 70 stupňů zhruba 12 hodin. Inspirace zde.

Kari z červené čočky (od Lindy)

  • 200g cibule 
  • kousek zázvoru 
  • 3 stroužky česneku
  • 200g mrkve
  • 300g červené čočky
  • 1 plechovka cizrny
  • několik cherry rajčátek (nebo normálních, nebo plechovku krájených)
  • pár hrstí baby špenátu
  • kokosové mléko 200ml
  • koření – Kari, římský kmín, sůl…
  • 300g rýže

Na trošce oleje osmahnu cibuli, česnek a zázvor, poté přihodím na malé kousky nakrájenou mrkev a rajčata, koření. Chvilku orestuju, pak přidám namočenou červenou čočku a cizrnu, doleju dle potřeby vodou nebo zeleninovým vývarem, po chvíli přidám ještě kokosové mléko a vařím dokud není čočka měkká. Celé to má konzistenci takové hustší kaše. Ke konci ještě vmíchám baby špenát a dosolim. Zvlášť uvařím rýži. Tu pak přimíchávám v poměru 4:1, tj na jednu porci zamíchám 400g “hmoty” se 100g uvařené rýže, po usušení z toho je cca 140-150g sušeného jídla.

Kuřecí rizoto (od Lindy)

  • 500g kuřecích prsou
  • 1 větší cibule
  • 3 stroužky česneku
  • cca 450g rýže
  • plechovka kokosoveho mleka (400ml)
  • směs zeleniny  (např. plechovka Bonduelle Mexico 425ml nebo nějaká mražená směs)
  • parmezán

Kuřecí maso uvařím ve vodě, poté nakrájím na malé kousíčky. Na pánvi osmahnu cibuli a česnek, přidám koření a rýži, zaliju vývarem z masa a přidám kokosové mléko. Vařím do měkka, přimíchám maso a dosolim. Suším porce opět po 500g. V sušičce navíc na jedno plato na pečící papír najemno nastrouhám parmezán, který po usušení rozdělím k jednotlivým porcím sušeného rizota.

Chilli con carne 2 (od Lindy)

  • 900g mleté hovězí (méně tučné)
  • 2 cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 2 plechovky červených fazolí (nebo normální uvařené)
  • 2 plechovky rajčat krájených
  • rajčatový protlak
  • 2 červené papriky najemno nakrájené
  • koření – paprika, římský kmín, sůl, pepř, chilli (já nedávám)
  • rýže

Na nepřilnavé pánvi nasucho osmahnu maso,  případně pak ještě z hotového masa odsaju tuk papírovou utěrkou. Na čisté pánvi osmahnu cibuli a česnek, přidám ostatní ingredience  včetně masa a vařím dokud to není vše dostatečně propojené, měkké a zhoustlé. Zvlášť uvařím rýži a opět míchám cca 400g směsi se 100g rýže na jednu porci.

Skladování

Na cestu jsem porce zabalila do obyčejných uzavíratelných sáčků z IKEA a jídlo vydrželo v pohodě ten měsíc, co jsme byli na cestách. Linda jídlo skladuje po jednotlivých porcích zavakuované. Na delší uchování je možné porce zamrazit, ale samy jsme ještě nezkoušely.

Příprava

Na výletě jsem jen krátce povařila v 600 ml vody (300g porce) a poté nechala dojít pod pokličkou ještě pár minut. Linda zase zalívá vroucí vodou v termosce na jídlo. Používá to takto i na jednodenní výlety, když není čas vařit. Ráno zalije a v poledne vytáhne teplý oběd. Na závěr ještě tip od Lindy. Pokud máte na cesty malý vařič typu Jetboil a nechcete ho špinit, tak je možné jídlo nasypat do zrecyklovaného sáčku od koupeného outdoor jídla, zalít vroucí vodou, zavřít a několik minut nechat takto.

Na co se teď chystáme?

Úžasnou inspiraci jsme našly u Viktorky, a tak se do experimetování chceme pustit naplno a vyzkoušet v nejbližsí době vajíčka (uvařit natvrdo a po nasušení rozdrtit na prášek), ryby (ideálně méně tučné, osolit a usušit filet nakrájený na tenké kousky) a zeleninové kaše (bramborovou, hráškovou, mrkvovou, batátovou a jejich kombinace, pyré osolit, usušit na pečícím papíru a rozdrtit na prášek).

3 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *