Vybíráme termosku na jídlo

Možná si říkáte, zase mám něco kupovat? Ale pro mě je termoska na jídlo jedna z nejlepších věcí, které jsme pro syna koupili. Používám ji téměř pokaždé, když jdeme na delší výlet. Ale od začátku, na co a proč?

Termosku jsme začali řešit ve chvíli, kdy jsme začali chodit na celodenní výlety a já přemýšlela, jak syna neodbýt chlebem. Jídelní termoska se ukázala jako skvělým řešením. Udrží jídlo teplé, je skladná a já mám dobrý pocit, že se Filípek dobře a sytě nají. Termosky mají široké hrdlo, dobře se tedy z nich jídlo nabírá.

Jakou termosku vybrat?

Na internetu najdete nepřeberné množství termosek, odlišují se objemem, vzhledem, rozměry a samozřejmě cenou. Na FB stránce Klub minituristů jsme uspořádaly menší anketu a zjistily jsme, že nejčastěji si holky kupují tyto termosky: Esbit, Skip Hop, Twistshake, Thermos a Primus. Sepsala jsem zde krátké porovnání těchto termosek, dle informací od výrobců. V tabulce je porovnání tepelné výdržnosti. Test termosek probíhá ve 20 stupních a leje se do nich voda o teplotě 95 stupňů. Pokud tedy do termosky dáváte například rýži nebo termosku používáte v chladnějším počasí, tak se tepelná výdržnost snižuje.

Typ termoskyObjemVáhaMateriálTepelná výdrž ve 20 stupníchExtra výhoda
Esbit500 ml465 gNerez, dvojitá stěna, bez BPAPo 6 hodinách má voda 65 stupňů 
Primus TrailBreak Lunch Jug550 ml315 gNerez, dvojitá stěna, bez BPAPo 7 hodinách má voda 70 stupňů 
Skiphop325 ml231 gNerez, bez BPA a PVC, bez ftalátůPo 7 hodinách teplé jídloSoučástí je vidlička
Twistshake350 ml Nerez, dvojitá stěna, bez BPAPo 10 hodinách teplé jídloSoučástí je lžička, víčko má držátko
Thermos Funtainer470 ml340 gNerez, bez BPAPo 7 hodinách má voda 50 stupňůSoučástí je skládací lžička

Tipy na používání termosky

Sepsala jsem pár tipů, které se vám při používání termosky můžou hodit:

 • Termosku před použitím nahřejte vařící vodou, udrží tak jídlo delší dobu teplé.
 • Do termosky dávejte spíše „tekutější jídlo“, rýži s omáčkou, polévku, atd., čím je jídlo tekutější, tím lépe drží teplo.
 • Termosku naplňte celou (nechte pod víčkem cca 1 cm volného prostoru), jídlo tak bude držet lépe teplo. Je dobré se tedy zamyslet nad objemem termosky.
 • Jídlo v termosce se poměrně rychle kazí. Snězte vše během dne (večer, za horkého počasí, může být už jídlo zkažené).

Recenze na závěr

Jakou tedy vybrat? Určitě nesáhnete vedle, když vybere značku Esbit nebo Primus:

Katka: My jsme zvolili termosku značky Esbit 0,5l. Tato termoska má rozměry 13,5×10,8 cm a váží 465g. S termoskou jsme spokojeni, nikdy nezklamala (máme ji přibližně rok). Syn (1,5 roku) sní většinou cca polovinu objemu termosky. Pro jedno dítě (a polohladovou matku) je objem 0,5l na oběd podle mě dostačující. Termosku používáme na jednodenní výlety i přechody po horách. Na přechodu jsme ji využívali ve chvílích, kdy jsme objevili například dobrou polévku, tak jsme si ji kupovali pro syna na „horší časy“. Koupit ji můžete například zde.

Lenka: Pro Báru jsme pořídili Primus Trail Break Lunch Jug 0,4l. Jaké byly naše požadavky? Aby jídlo vydrželo teplé do oběda, když brzy ráno naplníme, a aby byla co nejlehčí. Váha 262g je skvělá. S výškou 11.5 cm a průměrem 9.3 cm je velmi skladná. Objem 0.4 l je naprosto dostačující, dokonce se z ní přiživím většinou trochu i já sama. Když jí brzy ráno předehřeji, naplním horkým jídlem (většinou polévka, kaše, rizoto apod.), má ještě příjemnou teplotu, i když se rozhodneme dát si oběd trochu později. Řekla bych tedy, že 7 hodin je rozhodně odpovídající. Díky širokému hrdlu se velmi dobře plní i čistí. Výhodou je také pískovaný povrch z vnější strany, tedy neklouže, a zúžený tvar směrem dolů, takže od malička se z ní v pohodě nakrmí sama i naše Bára. Termosku využíváme hlavně na výletech, zejména v zimě. Na několikadenní přechody nám přišlo zbytečné ji s sebou tahat, protože řešíme vždycky každý gram a raději si v poledne uvaříme a nebo den ukončíme teplou večeří. Máme ji zatím zhruba rok, ale jelikož už spoustu let využíváme termosky na čaj stejné značky, jsme si jistí, že nebudeme ani v dalších letech kvalitou zklamaní. A bonusem je, že ji seženete v několika barvách. Se slevou vemi často pořídíte třeba zde.

3 Comments

 • Katka Stuchlíková

  Díky za recenze na termosky, právě to řeším,koupila jsem pro syna (9let) Primus 400ml a trochu se obávám,zda to bude dostačující. Bude ji nosit na oběd do školy, na hlavní jídlo nebo hutnou polévku. Tak teď ještě pokukuju po větším obsahu jako má třeba esbit. Máte nějaké další zkušenosti s tou velikosti termosek ? Vím,že každé dítě je jiný jedlík… Díky, Katka

  • Katka

   Ahoj Katko, my máme tu 0,5 l Esbit a je to tak na jednu porci pro dospělého (teda záleží, co v té termosce máš). Takže si myslím, že 0,5 l by mohla na oběd snad pro syna stačit. Když třeba ještě bude mít v záloze něco malého. Kačka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *