Třeboňsko na kole i pěšky

Pokud plánujete dovolenou na Třeboňsku, tak v tomto článku se dozvíte vše, co jste potřebovali vědět. Eliška Petrů to tam zná jako vlastní boty.

Zdravím Vás cestovatelé, ráda bych vám předala pár tipů z kraje, kde to máme zmapované od kamene k pařezu, od řeky k rybníku. Mé tipy využijete při společné cestě na Třeboňskou pánev, při rodinné dovolené nebo jen jako výlet, inspiraci.  Pokud to bude v našich možnostech, rádi se přidáme a třeba Vás i trochu provedeme. My pocházíme z Hatína. Kontaktovat mě můžete na emailu: elisennn@seznam.cz .

Okolí Klece

Ve vesnici Klec najdete Jednotu, hospůdku i dětské hřiště. Kousek za vesnicí se nabízí krásná procházka po březích rybníků s romantickými názvy Láska, Víra a Naděje. Pokud se vydáte po červené směr Bašta, s velkou pravděpodobností si budete moci pohladit kravku, možná i telátko, nachází se tam totiž rodinný statek. Podél celého skupenství rybníků jsou pozorovatelny ptáků, staré vyhnilé duby, ve kterých si děti jistě najdou skrýše a domečky, a také malé cestičky v rákosí a lávky. Procházet se tady můžete klidně celý den, za jakéhokoliv počasí. Když prší a nad rybníky se vznáší mlhavý opar, má to ještě větší kouzlo. 

Cyklo výlet z Klece na Metel

Tip na celodenní výlet: přes Val se dostanete k jezu na řece Nežárce.  Cílem je Dvůr Metel, což je rozlehlý komplex hospodářských budov. V sezóně (mimo sezonu pouze o víkendech) funguje malé občerstvení buď přímo na jezu nebo ve dvoře. Najdete zde také velké dětské pískoviště, ovečky, kozy, slípky a pasoucí se koně. Z Metele je možné pokračovat dál na Karštejn a po neznačené cestě na Vrškovou a zpět do Klece. Vše jsou to lesní cesty, střídá se zde asfalt s jemným kamínkem nebo šotolinou. Cestu si můžete jakkoliv prodloužit či zkrátit. Turistických cest je značených pomálu, ale každá zdejší cesta má svůj název, podle nichž se dá dobře orientovat. 

Naučná stezka: Velký Lomnický rybník

NS kolem Lomnického rybníka je po úzkých cestičkách. Se sportovním kočárkem je ale projedete. Je to hezká, nenáročná procházka na dopoledne. Nachází se tam spoustu lávek a pozorovacích věží. Zaparkovat lze přímo za mostem, tam kde stezka začíná (vejdou se tam zhruba 4 auta) nebo pak na louce. Na naučné stezce se nachází i most přes mokřady, který ale byl ještě v létě 2019 v dezolátním stavu, je potřeba tedy v Novosedlech zjistit, zda už došlo k opravě. 

Kolem rybníka Svět

Co určitě stojí za to, je celodenní výlet k rybníku Svět. Můžete jít pěšky nebo jet na kole (pouze pro zdatné malé kolaře). Vozík za kolo nedoporučuji, po cestě je několik úzkých lávek, pravda, s Croozerem, který jsem tlačila, jsem cestu prošla.  Auto lze nechat u lázní Aurora, je zde velké, neplacené parkoviště. Dětičky potěší hned na začátku dětské přírodní hřiště, které je součástí lázeňského parku, s výhledem na rybník Svět. Celou trasou vás provedou vkusně zhotovené informační tabule. Výlet můžete zakončit procházkou kolem Schwarzenberské hrobky a po hrázi rybníka Svět. V sezoně je moc pěkná vyjížďka parníkem.

Třeboň

Třeboň, coby lázeňské město, je na můj vkus předražené, ale historické centrum má krásné. Za zmínku určitě stoji zámecký park a procházka kolem Zlaté stoky. Pokud vám zbyde čas, na periferii města se nachází záchytná stanice s živočichy. Otevřeno mají i v době Covidu. Příspěvek na prohlídku stanice je dobrovolný.

Rozhledna Rýdův Kopec u Děbolína

Dalším tipem je nenáročný výlet na rozhlednu Rýdův kopec. V dubnu by měla být již přístupná. Vstup je na rozhlednu zdarma. Pokud se vydáte přímo z Děbolína, na návsi najdete malé dětské hřiště. Druhou možností je vydat se po šotolinové cestě, která začíná mezi Ratiboří a Matnou, u rybníka Matenský.  Trasu zvládnou malý kolaři, odrážedla i kočárky. Kdyby vám síly stačily, v lese se skrývá bývalé poutní místo, kostel sv. Barbory. Kostel je dnes v soukromém vlastnictví, ale určitě stojí za shlédnutí. Během roku se tam pasou ovce a kozy, narazit tam můžete i na páva a lamu.  Nedaleko od místa je zastřešené odpočívadlo.

Z Klece na kole k Rožmberku

Hezký nenáročný cyklo výlet i pro menší děti. Vydáte se přímo z Klece po cyklo stezce směr vesnička Lužnice. Provoz je tu opravdu minimální. Cestou budete míjet řeku Lužnici a kemp ve vesnici se stejnojmenným názvem. Můžete si zde odpočinou, děti si pohrát na hřišti či navštívit o kus dál zahradu s ovečkami. Dále pokračujte na Rožmberskou Baštu až ke hrázi rybníka. Pak už vás čeká dubová alej, která míří k místu zvané Smítko, a stále po červené zpět směr Lužnice. Také se neradi vracíte stejnou cestou? Pak pokračujte dále po červené přes Slepičí vrch až do Klece. Cesta je z části šotolina, pak dvoukolejová lesní cesta, na kole i s vozíkem tudy jezdíme v pohodě.

Z Klece k Čertově šlápotě

Opět nenároční motivační cyklo nebo pěšo výlet. Vydáte se z Klece po červené směr rybník Potěšil a Klec. Cesta sice není značená jako turistická, ale kdysi dávno tudy červená vedla, její pozůstatky jsou vidšt ještě na stromech. Cesta vede kolem rybníků, provizorních lávek, potůčků a dále lesem, až se dostanete k Hájovně, u níž najdete i zmiňovanou Šlápotu a vyobrazení čerta na kameni. Doporučuji se vrátit zpět do Klece jednou z turistických cest, ne po hlavní silncici, je velice frekventovaná.

Lokální tipy od znalce

V Kolencích je moc hezké dětské hřiště a pokud bude otevřeno i tamní hostinec Myslivna, stojí to za zastavení. Dobře tam vaří, venku mají obrovské dřevěné dětské hřiště a drobné domácí zvířectvo. Pro čerstvé pečivo si můžete zajet do malé pekárny v Novosedlech, jejich chléb je dokonalý. Pokud toužíte po mléčných výrobcích z malé farmy, zastavte se v Mláce. Můžete si tam koupit máslo zabalené v papíře, které je ukrojené přímo před vámi, sýr od nich chutná opravdu jako SÝR a koupíte tam i jogurty a další mléčné produkty.  Další tipy na výlety můžou být třeba Zámek Jemčina a Konibar. Další dobrá restaurace s velkým vnitřním koutkem se nachází ve Staré Hlíně (kousek odsud je i pohádkový most a moc hezká procházka kolem rybníka Vítek). 

Zavítáte-li do Jindřichova Hradce, příjemné posezení u Střapaté Bohunky je přímo na dolním náměstí (jejich vývar nemá chybu a ono všechno, co si zde objednáte, je z šikovných ručiček). Mimo to je to krásné a příjemné prostředí, personálu je velmi milí. Pro děti vždy najdou pastelky či koš s hračkami a v teplých měsících je venku pískoviště.

Těším se na shledání,  Eliška 

Pozn: Fotografie jsou použity z archivu správců Klubu minituristů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *