Testujeme v terénu – nosítko DAN (Jožánek)

Když Bára se svými osmdesáti pěti centimetry odrostla našemu prvnímu nosítku, začala jsem pokukovat po tom, co pořídit dále. Sama ujde už nějaký ten kilometr, ale jelikož kočárek většinou moc netaháme, nosítko je pro nás stále nezbytným doplňkem minimálně na odpolední spaní. Když jsme s holkami vyrážely na přechod Orlických hor, dostala jsem milou nabídku otestovat nosítko Dan od české firmy Jožánek. Ačkoliv nejsme nosící skupina, rozhodla jsem se s výsledky testování podělit i s Vámi, protože tohle nosítko nám sedlo jako s prominutím pr..l na hrnec.

Firmu Jožánek jsem do nedávna měla spojenou hlavně s kojícím oblečením. V roce 2018 však tahle teplická firma přišla na trh i s prvním ergonomickým nosítkem. Svá nosítka poskytuje k testování a na základě reálných zkušeností je pak upravuje. To je prostě skvělá reakce na zpětnou vazbu.

K nám se tedy dostalo nosítko DAN. Batolecí verze pro větší děti. Výrobce uvádí vhodnost pro děti od velikosti 74/80 do velikosti 104/110 s váhou maximálně do 20 kg.

Jde o šátkové nosítko ze 100% bavlny, což je materiál, který mi vyhovuje. Potěšující je informace, že jde o látku z české tkalcovny. Na omak kvalitní, pohodlná, ale přitom pevná látka (240gr/m2 ). A hlavně ty nádherně syté barvy.

Už když jsem nosítko vybalila z krabice, na první pohled se mi zalíbilo celkové zpracování. Jednoduchá funkčnost.

Prvotní nastavení mě vždycky potrápí u jakéhokoliv nosítka, ale zvládly jsme to celkem rychle i bez návodu a Bára do nosítka krásně zapadla. Dokonce i holky obdivovaly, jak nám pěkně sedí. Snad poprvé se mi podařilo dítě dostat do opravdu ukázkové ergonomické polohy.

Je dostatečně vysoké a široké a dovolím si potvrdit, že velikostně by mohlo opravdu sedět tak, jak výrobce sám uvádí. Šířka jde regulovat šňůrkami ve dvou řadách. Celý tento systém mi přijde strašně fajn, protože bederní pás se pak při stažení nijak nebortí, což se mi stávalo u předchozího nosítka. Pod nožičkami dítěte jsou velmi dobře polstrované výztuže.

Povedl se hlavně bederní pás. Když mi začalo být nepohodlné naše první nosítko, sváděla jsem to na to, že bederní pás je měkký a při vyšší váze dítěte už nevhodný, a že potřebujeme nosítko s velmi pevným bederním pásem. Pravda byla ale někde úplně jinde, šlo primárně o jeho tvar, vykrojení a šířku. Tento sedí velmi pevně i na úzkém pasu, a přitom je tak měkký, nikde se nezařezává a hlavně nepřetáčí.

Ramenní popruhy jsou dostatečně široké a pěkně tvarované, tak jak jsem zvyklá z batohu. Zapnutím a utáhnutím hrudního pasu lze pak korigovat své postavě. Potěšilo mě, že popruhy je možné hodně zkrátit, a tak se dá dítě posadit na záda opravdu vysoko. Někdo jisté uvítá i možnost křížení.

Kapucka mi přišla skvělá díky své velikosti, kterou je možné upravovat. Bára si ji vlastně poprvé nechala nandat. Vždycky jí fixace hlavičky vzbudila. Uchytí se za spony na ramenních popruzích. Ty jsou posuvné, takže je lehce umístíte do vyhovující pozice. Když člověk kapuci nepoužívá, lze ji smotat, aby nepřekážela.

Jediné, co mě trošku potrápilo, byla bezpečnostní spona bederního pasu. Byla jsem zvyklá na jednoduchý jistící prvek, který jsem ovládala jednou rukou. U tohoto nosítka s tím trochu bojuji.

Nosítko vypadá nerozbitně a že opravdu vydrží, což se v outdoor prostředí cení. Takže za mě nosítko Jožánek na hory a do přírody rozhodně ANO. Jediné, co už nám chybí ke štěstí, je funkční cestovní obal, který by nosítko na našich cestách a vandrech ochránil.

Detailní informace na stránkách výrobce Jožánek.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *