Madeira s dětmi

Vyrazit na Madeiru byl trochu spontánní nápad. Objevila jsem levné letenky se Smartwings – přímý let z Prahy. Tomu nešlo odolat. Naše dobrodružné pojetí dovolených v tuto chvíli úplně nepřipadá v úvahu – je prosinec, kdy je počasí na Madeiře velmi nevyzpytatelné, a letíme s malým miminkem. Snad poprvé v životě tak bookujeme ubytování a auto na celý týden. Brzy po nákupu nám let společnost ruší (až později se dočítám, že to u pondělních letů dělají často), a tak měníme termín odletu na pátek (jelikož i tenhle let je téměř prázdný, je nám jasné, proč byl pondělní zrušen). Pokud tedy plánujete letět se Smartwings, doporučila bych ubytování i auto rezervovat tak, aby bylo možné kdykoliv lehce změnit termín či rezervaci úplně zrušit. Na velké plánovaní není čas. Sbíráme pár tipů ve skupině na FB. Zajímavá místa zaklikáme do mapy a na místě se uvidí co počasí a děti dovolí.

CESTA

Na letišti v Praze necháváme auto v parkovacím domě přímo u terminálu (za týden si účtují něco kolem 1000 Kč). Rozhodně se to vyplatí. Zvlášť když nejste místní, letíte s malými dětmi a vracíte se zpět v noci. Let tam trvá zhruba 5 hodin. Madeirské letiště je považováno za celkem složité pro přistání, takže se Vám může stát, že si let prodloužíte o nějakou hodinu, kdy bude letadlo kroužit kolem a čekat na vhodné podmínky pro přistání. Zpátky už to zabere o hodinu méně.

UBYTOVÁNÍ

Dostáváme tip na českou rodinu, která nabízí ubytování ve svém domě ve měste Machico. Milá komunikace. Čistý, plně vybavený apartmán, místo pro parkování u domu, balkón a obrovská terasa na střeše, výhled na oceán. Skvělé umístění, pokud máte k dispozici auto. Obchod, centrum města i pláž pár minut jízdy. Jedinou nevýhodou je, že je zde slyšet (pro děti ale skvělé, že i vidět) každé přistání a vzlet letadla, jelikož se dům nachází nedaleko letiště. Nutno upozornit, že těch letadel tady zase nelítá tolik a v noci je klid.

Příště bych volila ubytování na pár dní i na západní straně ostrova. Ostrov je malý, ale přeci jen s dětmi chcete v autě trávit co nejméně času.

PŮJČENÍ AUTA

Auto nám nakonec zajistil také ubytovatel. Plné pojištění, dvě dětské sedačky, 55 eur/den. S ohledem na to jak vypadají madeirské silnice bych šla cestou čím menší, tím lepší. Rozhodně doporučuji zkontrolovat vzorek pneumatik, moc to v půjčovnách neřeší.

POČASÍ

Počasí na Madeiře se mění z hodiny na hodinu. Ostrov věčného jara. Před odletem si říkám, jestli máme vůbec jet, protože předpověď vypadá děsivě. Déšť, déšť a zase déšť. Naštěstí na místě je všechno jinak a každým dnem se to zlepšuje. Prší hlavně v noci a když už to opravdu nevypadá dobře ani přes den, vždycky je na Madeiře nějaké místo, údolí, kde je nakonec celkem pěkně. Předpověď sledujeme hlavně na Meteoblue, které nám dost sedí. Hlídáme také místní radary a webkamery, a podle těch přejíždíme během dne z místa na místo. Během našeho pobytu, kdy několik dní před příletem výrazně pršelo, pak byla spousta horských stezek kvůli sesuvům půdy a dalšímu možnému nebezpečí zavřena, takže jsme toho hodně navštívit ani nemohli. To je prostě riziko zimních měsíců.

OBLEČENÍ

Ačkoliv balím kompletní šatník od zimních věcí, nepromokavého oblečení až po plavky, teploty se drží mezi 18 a 25 °C, na horách pak mezi 10 až 15 °C. Nakonec jsme pro děti nejvíce využili legíny, merino s dlouhým rukávem a čepici s kšiltem. Doporučuji mít po ruce tenkou nepromokavou bundu, která zachrání jakoukoliv situaci. Na plavky nakonec došlo taky, a to i u mě, velkého zimomřivce.

CO OCHUTNAT?

Rozhodla jsem se celý pobyt nevařit, takže jsme si užívali místní kuchyně. Na restauraci s dětským koutkem jsme nenarazili a dle slov naší ubytovatelky, která sama malé děti má, ani na Madeiře není.

Co dětem chutnalo? Každý den jsme museli na bolo de caco a pečeme si teď už i doma. Jde o madeirské pečivo, jehož základem jsou batáty. Plněné česnekovým máslem je nejlepší. Ochutnali jsme nejrůznější exotické ovoce. Ovocné trhy jsou skoro na každém rohu. My kupovali hlavně v Machicu (vedle dětského hřiště) a Santaně (nad parkovištěm u tradičních domečků). Největší je určitě ve Funchalu, ale místní nás odrazovali tam cokoliv kupovat kvůli dražším cenám. Nejoblíbenějším jídlem naší Báry pak byly rozhodně ryby, a to hlavně tuňák a espada, což je místní tradiční ryba (černá s vykulenýma očima), která je servírována většinou nasladko s banánem.

Z restaurací můžeme všemi deseti doporučit restauraci Família v Machico. Vede to tam starší manželský pár. Pán obsluhuje a paní připraví výborné domácí a lokální jídlo za příznivou cenu (otevřeno měli 12-15:00 a 19-23:00, kromě ponděli).

KDE SE DĚTEM LÍBILO?

Za týden se nám podařilo navštívit téměř vše, co jsme si zaznačili do mapy. Nechci tady psát o každém místě, které jsme viděli, protože internet je plný reportů, které vás určitě inspirují. Jelikož je tenhle web hlavně o dětech, podělím se s Vámi o lokality, které bavily naše děti.

KOUPÁNÍ

 1. písčitá pláž v Machicu
 2. pláž s černým pískem Prainha do Caniçal (bez hráze proti vlnám)
 3. písčitá pláž v Calhetě
 4. lávové bazénky a pláž s černým pískem v Seixalu

DĚTSKÁ HŘIŠTĚ

 1. dětské hřiště v Machicu
 2. dětské hřiště ve Funchalu v parku
 3. dětské hřiště v Santaně
 4. dětské hřiště v Calhetě

FANAL

Prastaré vavřínové stromy na náhorní plošině, kterou velmi často zahaluje hustá mlha. Prolízat mezi stromy děti prostě baví.

VODOPÁD NA SILNICI

Pro děti velký zážitek. Na silnici ER101, která vede z Ponta do Sol do Madalena do Mar, můžete projet vodopádem. Pozor na další auta a lidi na silnici, protože se tady každý samozřejmě fotí.

LANOVKA ACHADAS DA CRUZ

Lanovek je na Madeiře spousta a pro děti je to rozhodně zpestření výletu. Nám byla místními doporučena tahle.

PĚNKAVY Z BALCOES

Velmi frekventované místo, proto doporučuji vyrazit brzo. Krátká procházka od parkoviště (něco přes 1 km), kterou zvládnete asi i s kočárkem. Zhruba v půlce stezky je příjemné bistro, kde se dá za pár eur najíst. Výhledy na nejvyšší vrcholy Madeiry jsou parádní. Děti budou nadšené z poletujících ptáčků. Pěnkavy moc rády zobou z ruky.

JEŠTĚRKY NA PONTA DE SAO LOURENCO

Nejvýchodnější mys ostrova. Taková polopoušť, takže s sebou dost vody. Pokud máte tu možnost, vyrazte brzy ráno nebo až později odpoledne, kdy tady není tolik rušno. Během dne je problém zaparkovat, protože jde o velmi turistické místo. Určitě ale stojí za to pro ty famózní výhledy. Z parkoviště to je zhruba 3.5 kilometru a rozhodně to není po rovině, takže s malými dětmi pomalu celodenní výlet. Na parkovišti stál malý stánek s občerstvením. My jsme šli jen kus trasy a nějakou hodinu pak strávili s obyvateli tohoto výběžku – ještěrkami madeirskými. Vlezou vám až do kalhot a koušou, ale děti se jich nemohou nabažit.

LEVADA DO CALDEIRÃO VERDE

Pokud jde o levády, je na Madeiře z čeho vybírat. My jich pár prošli (vždy jen dokud děti bavila), ale zvítězila rozhodně tahle. Patří mezi nejoblíbenější, proto není špatné vyrazit brzy ráno nebo jako my, až později odpoledne.

Když se na nějakou levádu budete chtít vydat, určitě sbalte nepromokavou bundu, baterku (často jsou na trase tunely) a, pokud trpíte strachem z výšek nebo máte hodně neposedné děti, mrkněte, jestli na stezce nejsou nějaká exponovaná místa.

CO OSLNILO RODIČE?

 • Hory, hory a zase hory. Moc jsme si jich neužili. Nepřálo úplně počasí (velmi silný vítr) a do větších výprav se vám s malými dětmi v tomhle moc nechce. Navíc s ohledem na aktuální podmínky byla většina horských stezek uzavřena. Pokud budete mít náhodou smůlu jako my, můžete se minimálně vyvézt na výše položená místa autem a pokochat se výhledy (Pico Areiro, Eira do Serrado nebo horské sedlo Encumeada).

 • Rozhodně jsme se nemohli nabažit výhledů na oceán (Ponta do Pargo, Miradouro da Ponta do Rosto).

 • Tradiční domečky v Santaně. Je to velmi turistické místo a všude samé suvenýry, takže prostředí pro nás bylo zklamáním, ale ty domečky fakt stojí za to vidět.

 • Vodopád Garganta Funda

 • Silnice mezi Seixalem a Sao Vicente. Za mě nejkrásnější silniční úsek na Madeiře.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *