Telčské Lipky

Když se řekne Telč, každému se určitě ihned vybaví náměstí lemované malebnými domy s barevnými štíty a podloubím či pohádkový zámek, kulturní dědictví UNESCO. Telč je ale také město se spoustou zeleně, a jelikož je dnes Den stromů, my vás s Bárou provedeme místní lipovou alejí.

Celou naučnou stezku, šestikilometrový okruh zatím Bára sama neujde, proto pro jistotu beru to, co tady máme k dispozici, obyčejné golfky. Mapa ukazuje, že část naučné stezky vede terénem, ale já doufám, že to nějak projedeme, případně některé úseky kočár přenesu.

Auto můžete nechat na placeném parkovišti Na Žabinci v Hradecké ulici. Vyrážíme po zelené turistické stezce, která vede kolem základní školy. Po půl kilometru z ní odbočujeme vpravo do zámeckého parku. Vlevo se nachází záchranná stanice volně žijících zvířat, kde je možné si předem domluvit prohlídku. My zdravíme zvířátka přes plot. První svačina, kačenky, výhledy na místní zámek a už jsme u zámeckého skleníku, kde se napojíme na naučnou stezku.

Nádherná lipová alej. S dětmi ideální na kolo či brusle. Posilňujeme se u místního pramene a pokračujeme dále okrajem přírodní rezervace Luh u Telče směrem k lesnímu družstvu Borovná. Bára se hlásí o kočárek. Plán projít celou naučnou stezku měním za pochodu, protože Bára usíná a cesta se brzy mění v kamenitou lesní stezku. Rychle okouknu nový singletrailový areál. Příští rok tady už bude Bára řádit na odrážedle. Minimálně představa našeho tatínka.

Vrátíme se jindy s nosítkem. Hadí jezírko, oboru s bílými daňky ani cílovou kapli si nechci nechat ujít. Na rozcestí u Borovné tak odbočujeme vpravo na cyklistickou stezku. Vlevo kukuřičné pole, vpravo ohrada s koníky a ranč, kde je možné domluvit si předem projížďku. Pro menší děti jsou pak lákadlem poníci.

O kousek dále míjíme dětské hřiště. Vypadá sympaticky, ale jsem ráda, že Bára spí. Ten vodní prvek v kombinaci s její zvědavostí a hravostí a absencí jakéhokoliv náhradního oblečení v mém batohu při těchto podzimních teplotách není úplně ideální.

Po necelých dvou kilometrech nalevo Roštejnský rybník. V létě se můžete okoupat (já ale kvalitou vody úplně nadšená nejsem) a nebo si půjčit sportovní vybavení v místní půjčovně (kola, koloběžky, brusle, paddleboardy atd.). Pokud je zrovna doba oběda, zastavte se v bufetu U Roštěnky, který je vyhlášený jídlem z grilu.

My pokračujeme dále již podél hlavní silnice, rybníka Nadýmák a Štěpnického rybníka, kde je v letní sezóně možné zapůjčit si lodičku, šlapadlo nebo paddleboard, směrem k Dolní bráně. Bára se probouzí. Jako by vycítila, že se blížíme k naší oblíbené cukrárně.

Pokud jste na zmrzlinu, lepší než v cukrárně Jadran, jsem snad nikdy nejedla. Milovníci dobrého zákusku, nechť zavítají do mé oblíbené cukrárny Haas. Mrkvový dort a pro bezlepkaře švestkovo-makový. Nešlápnete vedle. Navíc dětský koutek, dětské židličky i přebalovací pult, venkovní zahrádka na nádvoří s prostorem, kde se mohou děti proběhnout.

Teď už nás čeká jen dřevěný most přes Ulický rybník a poté po cyklostezce a následně zelené turistické stezce se vracíme zpět na parkoviště.

TIP: Mobil dnes vládne světu, takže zkuste stáhnout aplikaci Skryté příběhy a zažijte s dětmi v Telči venkovní pátrací hru.

TIP 2: Kdo nebyl na Panském dvoře, jako by nebyl s dětmi v Telči. Určitě jste o něm už slyšeli. Určitě fajn prostor, kam s dětmi vyrazit, ať už když vám zrovna v Telči nepřeje počasí nebo chcete toho svého minituristu vypustit v nějakém indoor prostoru a dát si dobré kafe. Herna U zvířátek s kavárnou a pro starší děti třeba lanové centrum.

TIP 3: Pokud máte rádi pivo, stavte se do Pivovaru Trojan. V létě se zabaví i děti na zahrádce, která disponuje dětským koutkem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *