Konopiště ve čtyřech ročních obdobích

Zámek Konopiště a jeho okolí je můj rajon. Bydlíme v Benešově a pokud chci jít pěšky někam do blízké přírody, tak je Konopiště nejlepší, a skoro jediná, volba. Naštěstí, je to volba moc hezká.

Konopiště můžete navštívit v jakékoliv roční období a vždy vám návštěva něco hezkého přinese. Vřele doporučuji se nedržet pouze hlavních cest, ale zkoušet nalézat i malé lesní cestičky, kterými je park protkaný. Objevíte tak spoustu malebných zákoutí, kam davy letních turistů určitě nedorazí.

JARO, pokud jste milovníci liduprázdné přírody a radujete se z každého nového krokusu a sněženky, tak je ten správný čas sem zajet.

LÉTO, při vyhýbaní se davům turistům máte šanci objevit ztracená zákoutí a malé pěšinky, které vás dovedou až na místa, kam ani samotný Ferdinand D´Este nedošel.

PODZIM, za mě nejkrásnější doba na návštěvu zámeckého parku. Zlaté aleje stromů lemují jezero a všude začíná panovat ticho a klid před blížící se zimou.

ZIMA, čekejte až napadne sníh a objevujte Konopiště při jízdě na běžkách. Zároveň můžete fandit a nebo se zapojit do otužování v jezeře.

Pokud na výlet chcete nalákat děti, tak jim můžete slíbit několik zábavných aktivit. Na rozhýbání těla vám skvěle poslouží koše pro diskgolf . Větší děti jistě ocení lesní hřiště, které se nachází kousek nad Růžovou zahradou a další krásné hřiště pro malé i velké je přímo u hlavního parkoviště, naproti restaurace Nová myslivna (pozor, kousek je i restaurace Stará myslivna). Pokud máte doma milovníky zvířat, tak na zámku žije medvěd, navštívit můžete i obůrku s lesní zvěří a v neposlední řadě všude pobíhá spoustu pávů a veverek.

Na zámku samozřejmě probíhají tradiční prohlídky, o těch vám moc nepovím. Ale pokud se rádi bojíte a máte pro strach uděláno, tak můžete navštívit půlnoční prohlídku Předzvěst duchů anebo se účastnit zámecké únikovky. Více info zde.

Já osobně se nejraději procházím kolem zámeckého jezera. Cesta je vhodná pro kočárky a po cestě naleznete pár odpočinkových míst. Jindy se zase procházím malými cestičkami a cíleně se ztrácím. Pokud ale preferuje jasný cíl a zámecký park vám nestačí, tak se můžete ještě vydat na nedaleké poutní místo s kostelem, na Chvojen. Chvojen se nachází zhruba 2 km od zámku. Další místo, které stojí za prozkoumání je určitě zřícenina hradu Kožlí a jeho okolí. Zříceniny si možná skoro nevšimnete (ne nadarmo je to zřícenina), ale údolí, do kterého je vsazená, potok, který kolem protéká a husté lesy, do kterých je vetknutá, mají své kouzlo. Cesta ke zřícenině je vhodná pro kočárky, kola i odrážedla.

Pokud vám po všech těch výletech vyhládne, tak se stavte v proslulé restauraci Stará myslivna. Doporučuji gulášovou polévku, ta je prostě boží. V restauraci sice není přebalovací pult, ale dětské jídelní stoličky mají. U venkovní zahrádky je pro děti připravená houpačka a malé pískoviště.

Prakticky:

  • Jak se dostat na Konopiště
    • Od dubna do října jezdí Ekovláček z hlavního Masarykova náměstí v Benešově, cena jízdenky je 20 kč (a platí i na zpět). Jízdní řád je zde. Ekovláček pojme i kočáry (cca 6), ale často, především v hezkých letních dnech, je o vláček velký zájem. Velmi doporučuji (zvlášť pokud máte kočár) čekat na vláček alespoň 20 minut předem a zároveň doporučuji nenastupovat na jiné zastávce než té první, pak bývá obsazen. Speciální tip, pokud pojedete vláčkem, tak se nechte vyvézt až na poslední stanoviště „Vrch Tuškov“, od tohoto místa je už hřiště kousek.
    • Pěšky – z Masarykova náměstí v Benešově je to cca 3 km k zámku, a 1,5 km na začátek parku
    • Autem – pod zámkem se nachází placené parkoviště

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *