Pod kaštanem u Velkého Pařezáku

Auto necháváme na parkovišti u Velkopařezitého kempu. I teď na podzim je tu celkem plno. Není se čemu divit. Tato oblast je oblíbené rekreační místo a cíl místních i mimo hlavní sezónu. V létě koupání, od jara do podzimu turistické a cyklistické trasy, houby a lesní plody, v zimě pak běžecké tratě.

Pokud vás náhodou zmohla už samotná cesta sem, je možné se občerstvit v Kiosku U Pařízku, který se nachází v kempu, nebo v Aifelově boudě, která je s dětmi díky umístění v blízkosti lesa a venkovní zahrádkou v trávě asi lepší varianta. Tady mají dokonce i teď v říjnu ještě otevřeno.

K rybníku vede od parkoviště červená turistická stezka. Půl kilometru a už stojíme na jeho břehu.  Velký pařezitý rybník. Přírodní rezervace a údajně jeden z nejvyhledávanějších rybníků Vysočiny. V létě se tady sjíždí celé okolí za koupáním, a i my se občas zastavíme při našich cyklotoulkách Českomoravskou vrchovinou. Vstup do vody je z hlavní „pláže“ pozvolný, takže ideální pro děti. Barvy vody se nelekejte. Z důvodu rašelinového podloží je celoročně nahnědlá.

Kolem celého rybníka vede naučná stezka, která návštěvníky seznamuje s historií, flórou a faunou této oblasti. Červená stezka se na ní napojuje a my pokračujeme po hrázi rybníka (pokud máte kočárek, za rybníkem se dejte po neznačené přímo na cyklistickou stezku) a potom lesní pěšinou až k hájovně, která je pro dnešní odpoledne našim cílem. Proč? Odpověď se nachází na přilehlé louce. Prostě kaštany. A že jich tady je. Podzim je tu! Plníme kapsy, batohy, prostě všechno, co se dá. Bára se zaujatě snaží dostat několik ven ze svých obalů. Pozorovat ta její první setkání je prostě něco úžasného.

Hned vedle se nachází malé arboretum s ukázkami různých druhů dřevin. Už jste někdy viděli lesní jablka? Kolikrát jsem tudy šla a nikdy si nevšimla. S dětmi člověk vnímá čas a prostor úplně jinak. Pár laviček, skluzavka pro děti.

Dál už nepokračujeme, tím superrychlým všezkoumajícím dětským tempem je dva a půl kilometru na odpolední procházku úplně dostačujících. A hlavně bude potřeba ještě hodně síly na večerní výrobu kaštánkových zvířátek. Po krátké přestávce se tak vracíme stejnou cestou pomalu zpátky k autu.

TIP: Pokud byste rádi o něco delší výlet, kousek za hájenkou to vezměte po zelené na Míchovu skálu a Javořici nebo po modré kolem Roštejnské obory na hrad Roštejn nebo druhým směrem na zříceninu hradu Štamberk. Ale o tom zase jindy.

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *