Za poklady na Godulu

Taky občas zaboříte prst do mapy a prostě vyrazíte? To byl přesně ten dnešní případ. Padlo nám to na Naučnou stezku pokladů Godula. Kdo by nechtěl nějaký najít, že? Tentokrát jsme vyvezly i babičku. Dědeček jako perspektivní začínající skyrunner nás vysazuje v Řece a zatímco se sám vydává vstříc místním kopcům, auto pak nechává v Komorní Lhotce, kam bychom měly dojít. Prý si nás najde. S ohledem na jeho orientační smysl raději balíme náhradní klíče od auta.

Hned na začátku nás čeká krátké stoupání po silnici a potom doprava strmě lesem vzhůru. Míjíme informační tabule, dřevěné sochy, přeskakujeme potůčky. To vše samozřejmě prokládáme svačinkami. Dostatek jídla je aktuálně základ každé naší výpravy. Pro začínajícího chodce není terén úplně ideální, takže jsem ráda, když se Bára po prvním kilometru hlásí o nosítko a dává si půlhodinového poledního šlofíka. Přidávám do kroku. Tenhle drahocenný čas musím efektivně využít.

Vybíháme kolem vyhlídky. Moc pěkné místo na bivak. Ve chvíli, kdy se naučná stezka napojuje na žlutou, Bára pomalu otvírá oči. Ňam, ňam, ňam, ozývá se. Jsme na hřebeni. Proudy turistů. Doba koronavirová vyhnala do lesů a hor masu lidí, kór když jim je umožněno vyvézt se velkou část výškových metrů autem. Mám tušení v jakém obložení bude nedaleká chata, takže to stáčíme doprava směrem k rozcestí Ropičník. Bára se usadí na první vhodný pařez a spokojeně se zakousne do jedné z posledních svačin.

To nejhezčí máme za sebou, teď už jen cesta po silnici do Komorní Lhotky. U chaty se ani nezastavujeme. Vyhlídka a pak rychle dolů. Bára má nový objev. Chůze pozadu. Naše už tak velmi pomalé tempo se tak zpomaluje ještě o dalších tisíc procent.

Babička si najednou vybaví, že nedaleko odtud jezdívala za mladých let lozit na skály. V mapě nacházím lom. Lezecká oblast Godula. Je to po cestě. Tak alespoň nějaké zpestření na závěr. Bára oblíza kameny. Za ty roky se tady prý nic nezměnilo, i ta chata Karkulka tady stojí ve stejném stavu jako tenkrát. Pár vzpomínek a pak už to je jen kousek k autu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *