Roadtrip: Skotsko na kole i pěšky

Skotsko, naše milované Skotsko. Pro mě osobně je to nejkrásnější země k objevování zapomenutých koutů neuvěřitelně čarovné krajiny. Ve Skotsku jsme již byli po několikáté. V roce 2022 jsme ve Skotsku strávili měsíc i s našim tříletým synem. V následujícím reportu popíšu trasu a tipy z naší poslední cesty, ale na konci zmíním i skvělé highlighty, které jsme letos nenavštívili, ale pokud jedete do Skotska poprvé, tak je vřele doporučujeme :).

Do Skotska rádi vyrážíme v květnu, kdy už začíná být počasí stabilnější, ale hlavně ještě nejsou přemnožené midges (mini komárci, kteří všude vlezou, je jich strašně moc a neuvěřitelně koušou). Midges se objevují ke konci května, jsou především ve vřesu (tedy téměř v celém Skotsku), objevují se po dešti, když nefouká a není zima. Pokud jedete do Skotska v době, kdy tam jsou (konec května – září), tak doporučujeme koupit síťovanou bundu a klobouk, to na ně zabírá nejvíc :). My cestujeme multivanem T4 a používáme střešní stan Maggiolina Airlander, který je akorát pro dva dospělé a 1 dítě. Se stanem jsme velmi spokojení a obstál i náročné podmínky – déšť i silný vítr. Většinou místa na spaní hledáme přes park4night.

Minilekce skotské gaelštiny, se kterou se všude setkáte: BEN (hora, např. Ben Nevis), GLEN (údolí, např. Glen Etive), LOCH (jezero, může být i spojené s mořem, např. Loch Ness)

Glen Coe

CAIRNGORMS

Národní park Cairngorms je náhorní plošina plná hor a jezer ve středu Skotska.

Kingussie a okolí

Pěší výlet kolem golfového hřiště ve městě Kingussie až k jezeru Loch Gynac a zpět přes vrchol kopce Creag Bheag. Spaní u jezera Uath Lochans. Další den jsme prozkoumávali krásné okolí jezera Uath Lochans. Jsou tam krásné cyklo trasy a okruhy kolem jezera, vyhlídky.

Highland wildlife park

Tento park neboli „zoo“ se nachází kousek od města Aviemore. V parku najdete různá „severská zvířata“ jako sobi, lední medvědy, vlci, sněžný leopard atd. Součástí zoo je i safari část, kterou projíždíte autem. Park je prostorný, zasazený do hezké přírody, doporučujeme.

Landmark Forest Adventure park

Rodinný zábavný park se nachází kousek od města Aviemore. Strávili jsme tam celý den a myslím, že každý si tam najde to své. Park je zasazený do lesa, je to tedy velmi příjemné prostředí. My jsme park navštívili v týdnu a mimo sezonu (květen) a bylo tam poměrně málo návštěvníků.

Loch Garten

Krásná oblast Loch Garten, která se dá skvěle projet na kole. U jezera se nachází i menší písečná pláž. U jezera se dá i přespat na parkovišti.

Aviemore a okolí

Pěkné město se spousty obchody specializující se na turisty. Z Aviemore jezdí parní lokomotiva. Kousek za městem se nachází Loch Morlich s velkou pláží, možností půjčení lodiček, restaurací a krásným výhledem na hory. Ve městě Boat of Garten se nachází pro větší děti a dospělý pěkný pumtrack v lese a lesní traily. Další bikepark s pumtrackem a super traily více obtížností se nachází v Glen Livet. U parkoviště jsou otevřené záchody, v sezóně kavárna. Manžel vzal syna do sedačky a zvládli spolu nejlehčí trail, byl by vhodný i pro malé lehce pokročilé bikery.

Horské středisko vedoucí k hoře Cairn Gorm

Nad městěm Aviemore se nachází horské středisko, kde můžete nechat auto a vydat se pěšky na horu Cairn Gorm nebo nejvyšší horu pohoří Ben Macdhui. Z parkoviště vede lanovka zubačka skoro pod horu Cairn Gorm. V roce 2022 byla v rekonstrukci, ale pár let předtím jsem ji chtěla použít pro přiblížení k hoře, ale zjistila jsem, že pokud bych využila lanovku, tak bych pak nemohla opustit vrchní budovu lanovky. Nahoře po hřebenech se mohli pohybovat pouze ti, co si kopec pod lanovkou vyšlápli :). Pěkný zákon na ochranu přírody. Toto bylo platné v roce 2013. Je to krásné pohoří, kde lze potkat i přátelská sobí stáda.

Loch Muick

Velmi doporučujeme navštívit. Za nás nádherné jezero, které se dá celé obejít. Po cestě kolem jezera se nachází i Bothy k přespání.

Loch Muick
Loch Muick

Inverness

Pěkné město k navštívení. My jsme zkusili místní skvělý bazén Aquadome a velké hřiště s vláčkem, které se nachází kousek od bazénu.

Falls of Shin

Po cestě do Ullapoolu jsme se stavili u vodopádů, které jsou známý tím, že tam v létě skákají v peřejích lososi. Nachází se tam pěkné dětské hřiště, v sezoně kavárna a návštěvnické centrum věnované lososům. Z parkoviště vedou lesní cestičky, které jsou vhodné i pro kolo. Jeden okruh je dětský a měří cca 1,5 km. Po cestě se nachází pěkné herní prvky. My jsme na místě i spali, je tam k dispozici pitná voda, možnost se napojit na elektřinu nebo vylít odpad z obytňáku. Pěkné místo.

ISLE OF HARRIS AND LEWIS

Na ostrov Harris a Lewis se dá dostat trajektem buď z Ullapoolu a nebo z města Uig na ostrově Isle of Skye. Ostrov je čarokrásný, plný bílých pláží, měsíční krajiny, hor a údolí. My jsme zvolili cestu tam z Ullapoolu, po příjezdu jsme prošli město Stornoway a spali jsme na krásném místě zde (Tolsta beach) a doporučujeme spát i zde (Bosta beach).

Tolsta beach
Bosta beach

Isle of Lewis

Butt of lewis – krásné místo pro děti i dospělé. Nachází se tu velké dětské hřiště Europie dunes park posazené v písečných dunách, nachází se tam i toalety a kavárna. Z hřiště je přístup k oceánu, krásná pláž.

Garenin Blackhouse village a Callanish stones

Na ostrovech se nachází spoustu zajímavých kulturních zážitků. Můžete navštívit vesničku s původním obydlím, keltské opiduum, keltské stojící kameny či nadživotní „šachovou figurku“ Lewis chessman.

Isle of Harris

Cestou na jižní část jsme se stavili v Aline woodland, kde je malý okruh vhodný i na kolo, nachází se tam dětské hřiště u kterého je stále otevřená chata k přespání se záchodem. Na Isle of Harrisovi se nachází nejkrásnější pláže Skotska – Luskentyre beach a Scarista beach. Zvláště první jmenovaná je moje srdcovka a také je to nejoblíbenější pláž královny Alžběty :). Spali jsou kousek od St. Clements church, také doporučuji. Na ostrově můžete projet Golden road, plnou nádherných výhledů a neuvěřitelných scenérií. Trajekt jsme měli z Tarbertu na ostrov Isle of Skye. Tarbert je malé městečko, doporučuji návštěvu hezké destilérky v přístavu s pěknou kavárnou.

Luskantyre beach
Scarista beach

ISLE OF SKYE

Letos jsme nestihli, ale za nás je to největší srdcovka a pokud jedete do Skotska poprvé, tak vřele doporučujeme. Na ostrově určitě nesmíte minou – Quiraign, Old man of Storr, nádherný Neist point, Fairy pools. Nejznámější trek se nachází ze Sligachanu do Elgolu. Náš takový soukromý tip je na tuto Lookout Bothy. V bothy můžete přespat, jsou tam nádherné výhledy na oceán s pozorovatelnou velryb. Vyzkoušený a hezký camp je v Glenbrittle, ze kterého se lze dobře vydat do „Skotských Alp“ Cuillin hills. Z kempu jsme šli směrem na Inaccessible Pinnacle, hezký bod pro zkušené lezce s jištěním! (lze vynechat). Já jsem měla po cestě docela nahnáno – jde se nejdřív k jezeru a pak suťoviskem a kamennými plotnami nahoru, cesta může být nebezpečná.

Lookout Bothy

FORT WILLIAM A OKOLÍ

Na Fort William nedám dopustit, pro mě je to nejmilejší město ze všech – mám k tomu ale osobní vztah :). Je to místo plné outdoor obchodů, suvenýrů a restaurací a kaváren. Z Fort Williamu jede parní vlak Jacobite steam train – á la Harry Potter přes slavný most Glenfinnan viaduct, který se objeví ve filmu. Kousek od města se tyčí nejvyšší hora Skotska – Ben Nevis. Na Ben Nevis jsem se těšila jako malá, měli jsme štěstí na azuro. O nejvyšší hoře Skotska se říká, že je 365 dnů v mlze, tak není :). Výstup na horu je klasický choďák, v květnu jsme nahoře měli zbytek sněhu. Nahoru a dolu jsme šli dohromady 4.30 hod.

Ben Nevis

Glen Coe

Naprosto neuvěřitelné údolí, pro mě je to pořád asi to nejužasnější, co snad ve Skotsku je. Nádherné údolí, která vám prostě musí učarovat svojí dramatičností, krásou, výhledy a rozsahem. V Glen Coe jsme šli přechod hřebene Aonach Eagach (bez dítěte). Recenze říkají, že je to náročný a nebezpečný přechod, dokonce jsme tam potkali turisty s úvazky. Nejhorší část je Crazy Pinnacles, což je taková ferrata A-B, když je člověk opatrný, tak to jde. Občas nám jen překážel batoh. Jinak je to hezká hřebenovka. Na netu je údaj, že se to jde 8-9 hodin, my to měli za 5.30, takže fajn. V Glen Coe se nachází Glen Etive, které také doporučujeme projet. Ubytovaný jsme byli v tomto krásném kempu.

Přechod Aonach Eagach
Glen Coe

NORTH A SOUTH UIST

Opuštěný ostrov, kde jsou hezké pláže, opuštěné hory a jezera. Pokud chcete být na ostrově sami a ztrácet se uprostřed ničeho, tak doporučujeme.

North Uist

ISLE OF MULL

Poklidný ostrov, ale nezanechal ve mě žádné velké zážitky.

HARRY POTTER

Ve Skotsku je spoustu míst, kde se natáčel film – použijte Google a objevujte zapomenutá zákoutí :). Vidět můžete například Glenfinnan viaduct, po kterém jezdil vlakem Harry do školy. Dále se ve filmu objeví například Loch Shiel a další.

Glenfinnan viaduct

PŘECHODY A VÝLETY

Ve Skotsku najdete spoustu dálkových tras. Nejznámější je asi West Highland Way, která jde krásnou Skotskou vysočinou. Pokud plánujete denní výlety, tak se určitě nezapomeňte mrknou na tento web. Najdete tam spoustu tipů na výlety, rozdělené dle oblasti, náročnosti, je tam popis trasy, fotografie atd. Skotsko je známé i svými „Bothy“, tedy chatami, které můžete potkat rozeseté po celém Skotsku. Jsou určeny k jednorázovému přespání na treku, výletu atd.

Tipy na závěr:

  • Nezapomeňte si vzít oblečení do deště, větru, tepla i zimy, nezávisle na tom, zda jedete v květnu nebo v srpnu.
  • Náhradní klíče k autu, když si tam zamknete dítě a klíče máte uvnitř :D. True story.
  • Doporučujeme objevovat vždy jen část Skotska (tedy podle vašich časových možností), Skotsko je velké a každá oblast má něco do sebe, byla by škoda to jen tak prolítnout :).
Isle of Harris

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *