Za medvědem na Prašivou

Začíná naše putování po beskydských vrcholech. Prašivá. O víkendu jeden z beskydských Václaváků, ale jinak pro ty naše minituristy místo naprosto ideální.

Na Malou Prašivou vede několik cest. My volíme tu nejkratší, po červené z Kamenité (necelé dva kilometry). Trasa není vhodná pro kočárky. Ne že by to bylo nereálné, ale čeká vás místy opravdu prudké stoupání v kamenitém terénu. S kočárkem to vezměte raději po silnici z Vyšních Lhot po žluté. Nově je tudy výjezd auty povolen pouze na základě povolenky, takže ten provoz tam není tak zlý.

Auto necháváme na parkovišti u amfiteátru. O něco níže je i autobusová zastávka (Vyšní Lhoty, rest.Harenda), pokud autem jet nechcete. První výškové metry po asfaltové silnici mezi několika domečky. Za chvilku se už ale ocitáme na lesní stezce, která vede podél potůčku. Terén je kamenitý, místy strmý, ale v pomalém tempu ho zvládá i naše 15timěšiční Bára. V druhé půlce stupání konečně i nějaké výhledy do okolní krajiny. Pak už jen poslední výškové metry lesem a jsme v cíli.

Před námi se otevírá veliká louka. Dřevěný kostelíček, spousta laviček, ohniště, přírodní dětské hřiště (těm prolézačkám fakt tleskám) a turistická chata.

Chatu před pár lety převzal nový majitel, který se opravdu činí. Nabízí občerstvení (sice úzký výběr, ale domácí kuchyně), i ubytování (pokoje pro 2-9 osob se společným sociálním zařízením). Vystoupat můžete i na nadstavbu chaty, která slouží jako rozhledna. U dveří nás vítá vycpaný medvěd, který, ač nikdo pořádně neví, jak se sem dostal, se stal jakýmsi symbolem Prašivé.

Proč je vrchol vhodný pro minituristy?

  • krátký výstup, který zvládnou i malé děti
  • rozlehlá louka
  • přírodní dětské hřiště
  • dětský koutek
  • přebalovací pult
  • každoroční akce jako astronomické večery, pálení čarodějnic, poutě, přednášky či organizované výlety pro rodiny s dětmi v rámci projektu S kočárky na vrcholy.

TIP: Pokud těch pár kilometrů nepovažujete za výstup a rádi byste něco většího, můžete dál pokračovat po červené třeba na Kotař či Ropičku, a nebo mrkněte na projekt Přejezd Beskyd a Přechod Beskyd, v rámci kterého můžete za příznivou cenu strávit v Beskydech více dní a podpořit místní chataře.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *