Křížem krážem Českým lesem na kole i pěšky

Rádi jezdíme do odlehlých a Bohem zapomenutých míst. Takové místo pro nás ztělesňuje i zaniklá příhraniční obec Pleš. Celá tato oblast je protkána silnými příběhy. V lesích můžete narazit na zbytky kostelů, polorozbořených vesnic i strážných věží. Síla tohoto místa nás už sem přitáhla dvakrát, a tak jsem se rozhodla sepsat pár tipů kam vyrazit.

Ubytovali jsme se v srdci CHKO Český les, v Chatách na Pleši, které velmi doporučuji. Majitelé jsou příjemní a v jejich penzionu, který se nachází kousek od zmíněných chat, skvěle vaří. V celé oblasti není mobilní signál ani wifi, takže pokud se chcete odnaučit závislosti na mobilním telefonu, tak je to skvělé místo. Chaty jsou strategicky umístěné na náhorní plošině uprostřed krásné a tajemné přírody, takže o výlety mít nouzi nebudete. Kam jsme vyrazili my?

Výlety na kole

Výlety na kole jsou ideální volbou, jak prozkoumat zdejší hluboké lesy a památky rozeseté všude kolem. Jediný menší zádrhel je, že výše zmíněné ubytování je umístěné, jak již bylo zmíněno, na náhorní plošině ve výšce zhruba 750 nm. Většina tras vede dlouhým klesáním dolu a pak se hold musíte také vrátit. Často se tedy nevyhnete závěrečnému cca 5 km prudkému stoupání, u kterého jsem já osobně málem vypustila duši a vyčerpala zásobu sprostých slov na rok dopředu. Tak, kam jsme to jeli:

  • Pleš – Železná – Rybničná – Zámek Diana – Železná – Pleš

Na tomto výletě je hlavním cílem lovecký barokní zámek Diana, který je veden jako kulturní památka. Zámeček je vystavěn uprostřed anglického parku. Zámek má zajímavou historii a určitě stojí za shlédnutí. Bohužel v dnešní době pomalu chátrá.

  • Pleš – Karlova Huť – Bělá nad Radbuzou – Bystřice – Kamenec – Rybník – Mostek – Pleš

Tento výlet nemá jednoznačný cíl. Nás zaujala hospoda Radbuza v Bělé nad Radbuzou s klokanem (fakt!) a pak krásné výhledy z Kamence. Kamenec jsme nakonec i vybrali jako místo, kde náš roční syn zažil své první spaní pod širákem.

  • Pleš – Friedrichshäng – Lindau – Schönsee Naturbadeanlage Moorbad – Lindau – Friedrichshäng – Pleš

Toto je lákadlo pro děti. Ve městě Schönsee se nachází krásné přírodní koupaliště se skvělým dětským hřištěm. Je tam písečná pláž, hřiště s vodními prvky, houpačky, prolejzačky či beach volejbalové hřiště. O dětech pravděpodobně celý den neuslyšíte. My jsme tam přijeli na začátku července v týdnu a byli jsme tam skoro sami. Koupaliště je zdarma.

  • Pleš – Mostek – Rybník – Zřícenina zámečku Dianahof – Lučina – Rybník – Mostek – Pleš

V zaniklé obci Lučina se nacházejí pozůstatky kostela sv. Jiřího, které stojí za shlédnutí.

Pěší výlety

Pokud do tohoto kraje pojedete třeba jen na prodloužený víkend, tak doporučuji prozkoumat samotné okolí Pleše, které stojí za to. V okolí se nachází několik zajímavostí, jako například bývalá osada Václav, pozůstatky kostela sv. Jana Křtitele či vojenská pozorovací věž Velký Zvon. Tuto věž uvidíte téměř na všech vašich výletech po okolí, neustále jsem tedy měla pocit, že mě sleduje „Velký bratr“ a říkala si, jak asi bylo těm, kteří byli za války doopravdy sledováni.

Tip na krásnou procházku, která hezky propojuje všechny zajímavosti v okolí je tato:

  • Pleš – Friedrichshäng – Ebene – Bugellohe – Václav – Pleš

Po cestě navštívíte rozhlednu na kopci Ebene, ze které je výhled na celé široké okolí, potkáte zaniklé obce Bügellohe a Václav.

A posledním tipem je vyhlídkové místo Kamenec, které se nachází mezi Mutěnínem a Rybníkem. Vzhledem k krásnému výhledu do okolí jsme ho vybrali jako TO místo, kde náš roční syn bude poprvé spát pod širákem. A stálo to za to :).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *