Testujeme v terénu – softshellové oblečení Jožánek

Výběr softshellového oblečení pro naše děti na letošní sezónu nás trochu potrápil. Firma Jožánek šije své softshellové soupravy ve velikosti 86 až 140. U kalhot i bund je k dispozici tabulka s rozměry a my přeměřujeme pořád dokola a stejně si nejsme úplně jisté, jakou velikost zvolit. Jožánek nabízí navíc odlišné střihy v podobě staré a nové kolekce. Vybírat můžete z několika vzorů a barevných provedení. Nakonec vše konzultujeme přímo s firmou a bereme na vyzkoušení raději vždy dvě velikosti, abychom si byly jisté, že oblečení dětem padne.

V čem se střihy liší? Stará kolekce z roku 2020 má užší střih. Nová kolekce z roku 2021 má střih o něco rozšířený. Majitelka firmy modely ladí dle svých čtyř dětí a střihy postupně upravuje. Sám výrobce doporučuje pořádně děti přeměřit a při výběru ze staré kolekce zvolit o jednu či dvě velikosti větší než jste zvyklí, jelikož se jedná o menší střihy.

Softshell určitě nemusíme představovat. Máme ho rády téměř celý rok. Nepromokne, neprofoukne. V případě této firmy není ani příliš tlustý a tedy nebrání volnému pohybu a oblečení je pohodlné. Vybrat si můžete ze zimních modelů vhodných na podzim, teplou zimu a jaro, nebo softshellu jaro/léto, který se hodí na teplejší jaro a léto. Jelikož je před námi podzimní sezóna, pro testování volíme zimní modely s gramáží 300-320 g/m2, které obsahují vnitřní zateplovací flisovou vrstvu. I přesto, že je tento materiál označován jako zimní, výrobce ho doporučuje pouze pro teploty nad nulou. Vodní sloupec 10.000mm a prodyšnost 3.000g / m2 / 24h.

Báře, která měří ve chvíli nákupu 86 cm, překvapivě beru kalhoty nové kolekce ve velikosti 98 a bundu ze staré kolekce ve velikosti 104. Vše má volnější, ale počítám, že se během sezóny o něco vytáhne. Kalhoty ve velikosti 92 jsou při této výšce úplně přesně bez jakékoliv rezervy, bunda ze staré kolekce ve velikosti 98 je úzká. V době, kdy píšeme tuto recenzi má Bára 91 cm a oblečení stále krásně sedí a máme rezervu i na nadcházející jarní, a kdoví jestli ne i příští podzimní sezónu.

Filip měří ve chvíli nákupu 94 cm a Katka pro něj volí kalhoty z nové kolekce ve velikosti 98, které má přesně a bez nějaké větší rezervy, a bundu z nové kolekce ve velikosti 104, která určitě vydrží i na jaro.

Testujeme

Jak se nám oblečení osvědčilo? Softshell je prostě univerzální a hodí se do jakýchkoliv podmínek. Děti soupravu nesundaly téměř celý podzim. Prvním zátěžovým testem oblečení prošlo už v září při našem přechodu Jizerských hor, kdy nás poslední den při návratu k autu zastihl silný déšť. Oblečení nepromoklo ani ve vlhkých podmínkách a materiál obstál po celou sezónu i při dlouhodobém nošení a aktivním způsobu života našich dětí.

Když teplota klesla k nule, vyměnily jsme bundu sice za teplejší model, ale kalhoty stačilo podvléct jen termoprádlem a jsou tedy univerzální na celé období od podzimu až do jara.

Co my na to?

Katka : Za mě je v případě testovaného oblečení obrovský plus kvalita. U nás se osvědčilo. Měla jsem trochu problém s výběrem té správné velikosti. Oblečení je menší než je člověk velikostně zvyklý, takže je potřeba opravdu dobře dítě přeměřit, případně konzultovat s výrobcem. Skvělá je regulace v pase, kterou je možné dle potřeby (velikosti dítěte) korigovat. Jediné co nám trochu nevyhovovalo je řešení kapuce, která Fíkovi neseděla, byla velká a neviděl přes ní. Určitě by to vyřešil nějaký systém stahování.

Lenka: Já jsem rozhodně nadšená tou univerzálností oblečení a střihem, který s dítětem roste, pokud člověk správně zvolí velikost (regulace v pase. náplety). Báře jsem oblečení pořizovala, když měřila 86 cm (bylo volnější, ale to ničemu nevadilo), dnes má 91 cm a určitě ještě velikostně vydrží. U bundy jsou fajn kapsy, reflexní prvky a prodloužený zadní díl, u kalhot zase vysoký pružný pas, kdy dítě nemá holé záda a, jak už zmínila Katka, ta regulace v pase, kdy kalhoty sednou hubenějšímu i baculatějšímu dítěti, a taky můžou s dítětem růst. U kapuce je fajn kšilt, ale stejně jako Filípkovi, ani Báře neseděla tak, jak bych si úplně představovala.

Když tedy celé naše hodnocení shrneme, jako jediné malé mínus celého testování spatřujeme v nemožnosti přizpůsobit kapuci potřebám dítěte. Zrovna kapuce je prvek, na kterém si Jožánek zakládá, a v nové kolekci byl dokonce střih poupraven tak, aby kapuce vyhovovala ještě o něco lépe. Se zpětnou vazbou, že by kapuce neseděla se dle svých slov majitelka firmy setkává málokdy. V našem případě může hrát roli fakt, že Bára měla bundu ještě ze staré kolekce a Filípek měl bundu větší, aby vydržela déle než jednu podzimní sezónu. Výrobce vzal i přesto náš podnět v potaz a je možné, že u dalších kolekcí se dočkáme nějakého systému stahování.

Za nás tedy softshellové oblečení od Jožánka rozhodně ano!

One Comment

  • Pavla

    Měli jsme zimní soft. kalhoty Jožánek a skvělé, ale pro hubenější a menší děti. Velkou výhodou starší kolekce je (byl) vysoký náplet v pase, tedy netáhne na záda. Spousta jinak skvělých kalhot má nízký pas, což je velká nevýhoda pro malé průzkumníky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *