Švédsko s dětmi

Několik týdnů plánování, výroby vestavby do auta, nákupů, sušení jídla a balení. Ke štěstí nám už chybí jen negativní antigenní testy. Dvě noci nespím. Je to tady. 7 hodin autem a dalších 6 trajektem. Trelleborg. Pár týdnů předem se nám daří koupit lístky za pár desítek eur. Jsme na místě a naše první velká cesta ve třech začíná! Jeden měsíc ve Švédsku s dvouletou Bárou.

Až v pozdních večerních hodinách přejíždíme na poloostrov Naset. Jsme unavení, tak si ani nevšimneme, že zastavujeme na placeném parkovišti. První noc v autě na 120 cm. Ráno nás budí klepání na okýnko auta. „Máte zaplaceno?“ 280 švédských korun. Dobrý start naší lowcost dovolené. Tak alespoň si ještě můžu dopřát na dlouho poslední teplou sprchu.

Katka: My jsme se pro Švédsko rozhodly úplně na poslední chvíli, a tak vyjíždíme tak trochu nepřipravení. Trasu a program řešíme za pochodu. To je trochu náš styl. To nejdůležitější, dvouletého syna, kola a střešní stan máme s sebou. Krásných 17 červnových dní před námi.

V plánu byl výlet v Hřensku a noční přejezd do Německa. Zakotvili jsme přes park4night u jezera, které se nacházelo hodinu od přístavu v Rostocku. My jsme zvolili trajekt od společnosti TT-line ve 13.45, tedy na spaní minituristy. Velké ponaučení je, že je opravdu potřeba koupit trajekt dostatečně dopředu, s blížící se termínem se cena výrazně zvedá. Manžel platí i za kajutu, což se ukazuje jako geniální řešení za celkem přijatelné peníze. V klidu jsme si odpočinuli a nebyli jsme z přejezdu tak utahaní. Ideálním řešením s dětmi je trajekt ze Sassnitzu do Ystadu, který vás převeze do Švédska za dvě a půl hodiny. Lístky jsou však brzy vyprodané a na poslední chvíli není moc šance je koupit.

POLOOSTROV NASET

Pokud si chcete po příjezdu do Švédska užít velkolepé písečné pláže, zamiřte na tento poloostrov. Koupání můžete doplnit procházkou rezervací FLOMMEN (louky a písečné duny), kolem nejstaršího švédského majáku KOLABACKEN až k rezervaci MAKLAPPEN v jižním cípu. Pokud máte štěstí zahlédnete i tuleně.

FOTEVIKEN MUSEUM

Vikingskou vesnici jsme nenavštívili, protože měli zrovna zavřeno, ale pokud Vás tyhle věci baví, určitě si zaznačte do mapy jako možnou zastávku na trase.

JEZERO KLÅVERÖDSDAMMEN

Raččí teritorium. Bára jednoho prosí, aby ji nastříhal na kalhotky. Kalhotky s velkými kapsami. U jezera je fajn místo ke kempování a pokud máte s sebou kolo, můžete vyrazit na cyklistické okruhy v okolí. K dispozici je několik ohnišť a záchody.

Katka: My jsme spali na úplně stejném místě jako Lenka (56.0352664N, 13.1809197E). Je tam poměrně dost parkovacích míst a klid. Nejhezčí místo je dole u jezera, ale tam se vlezou pouze dvě auta.

PARK SÖDERÅSEN

Parkujeme u jezera Skardammen. První velká zastávka již hned u vstupu do parku – dětská opičí stezka. Nakonec přeci jen vyrážíme. Po žlutě značené stezce po strmých schodech nahoru a potom lesem až na vyhlídku KOPPARHATTEN. Zpět volíme návrat spodem kolem potoka. Pěkná procházka z velké části po dřevěných lávkách. Kočárek ne, ale určitě v parku najdete nějakou kočárkovou alternativu. V parku je několik míst, na kterých je povoleno kempovat.

Katka: My jsme NP Söderåsen procestovali na kole, je tam spousta trailových tras. Příroda je podobná českému lesu.

REZERVACE KULLABERG

Vyhlášený trek z Arild do Molle. Na trase několik přístřešků, kde se dá přespat. Nám se nakonec celý absolvovat v těch vedrech nechce a tak volíme jednodenní výlet v té zajímavější části. Pokud budete vycházet z Arild, rozhodně nezapomeňte navštívit farmu Himmelstorp, kde dle slov místních, mají tu nejlepší zmrzlinu. Dominantou je i socha Nimis opodál. My si ale tyhle turistické atrakce rádi necháme ujít.

Auto necháváme na parkovišti Josefinelust a směřujeme k majáku Kullen. Cesta vede po úzké pěšině. Pro kočárek nevhodné. Na několika místech je možné sestoupit dolů na kamenité pláže. Zpět po ceste, která vede po jižní pobřeží poloostrova. Strmé klesání k jeskyni Lahibiagrottan s Bárou vynecháváme.

Katka: Parkujeme na parkovišti přímo kousek od majáku. Prodávají tady dobrou zmrzlinu. Po procházce se přesouváme k městu Mölle – Solviken (pláž, brouzdaliště pro děti, dětské hřiště s houpačkami, zmrzlina, toalety). Večer přejíždíme ještě k Marstrand. Spíme za městem Årnäs (57,936796, 11.755833).

REZERVACE BJAREKUSTENS

Zaparkovat je možné u Kattviks Hamn. Procházka podél pobřeží prvně kolem místních chatek, následně dlouhou kamenitou pláží po neznačené stezce. Přelézáme několik skalek a odpočíváme u skryté laguny na konci pláže. Zpět to chceme vzít vrchem po oranžové. Čeká nás strmé stoupání kolem skal. Pak už je cesta pohodová. Přes vrchol Knösen (155 m) a pak zpět dolů k autu. Kočárek ne. Na pláži se ještě vykoupeme a tatínek nahodí prut.

Pokud v této oblasti chcete strávit více času, navštivte třeba i rezervaci HOVS HALLAR nebo si udělejte z Torekova výlet lodí na ostrovy HALLANDS VADERO.

REZERVACE GRIMSHOLMENS

Pobřežní vřesoviště. Kempujeme na parkovišti poblíž malé pláže. Břehy jsou zde velmi mělké. Pro malé děti ideální.

FALKENBERG

Stavíme zde jen proto, že je toto město vyhlášeno centrem muškaření. Tatínek si kupuje povolenku a my s Bárou vyrážíme na průzkum města. Procházku podél břehu řeky zvládnete i s kočárkem. V podvečer se přesouváme na zdejší vyhlášenou pláž SKREA STRAND. Písečné pláže mezi skalisky.

VARBERG

Toto město jsme nakonec nenavštívili, ale pokud se chcete cestou kolem třeba okoupat, nachází se zde pláž, která je doporučovaná pro rodiny s dětmi. Opodál pak ptačí rezervace GETTERON NATURUM.

GÖTEBORG

Prohlídku města opět vynecháváme a míříme rovnou do přístavu SALTHOLMEN, kde kupujeme lístky na ostrov VRÅNGÖ. Láká nás místní laguna se skvělou pláží. Cena 164 švédských korun za zpáteční lístek pro 2+1 je nám sympatická. Výlet zahajujeme výbornou borůvkovou zmrzlinou hned na přístavišti. Té by se mohl člověk ve Švédsku přejíst. Prvně po kamenitém pobřeží a následně stezkou vedoucí jižní částí ostrova. Parádní liják, takže na koupání to nevypadá a vyhlášenou lagunu jen za běhu míjíme. Návštěva ostrova zabere i s koupáním pár hodin, takže pokud máte celý den, je možné koupit přestupní lístek přes další ostrovy a výlet si tak udělat rozmanitější.

REZERVACE TOFTA

Několik krátkých procházek podél pobřeží, lesy a loukami. Stáda krav. Velmi sympatické parkoviště s lavičkou pod košatým stromem, kde trávíme další noc.

MARSTRAND

Marstrand nás oslnil. Ta nejzajímavěhší část města se nachází na samostatném ostrově, kam nás převeze trajekt během několika minut. Procházka podél pobřeží kolem celého ostrova zabere nějakou hodinku a pro kočárek je nevhodná. Po nábřeží, kolem hradu a stezkou přes skaliska, kolem majáku a dále přeš dřevěná schodiště a můstky. Místo je turisticky velmi vytížené, ale když zvolíte méně frekventovaný čas a vydáte se na celý okruh, některá místa budete mít jen pro sebe.

Dále na sever pokračujeme delší, o to ale zajímavější cestu, přes ostrovy TJORN, ORUST, MALO a FLATON. Mezi ostrovy fungují převozy, které jsou velmi často zdarma.

Katka: Marstrand je krásné město, vyhraďte si na něj celý den. Některé úseky se dají i s kočárkem. Pěkné dětské hřiště se nachází nad přístavem. Večer přejíždíme k ostrovu Tjorn a přespáváme u obce Mölnebo (57,957981, 11.625986).

LYSEKIL

Tady zastavujeme, protože chceme navštívit HAVETS HUS MARINE AQUARIUM (150sek/os). Vrcholem prohlídky je osm metrů dlouhý tunel, kde ryby plavou všude kolem nás. Naproti akvária se nachází malý skalnatý výběžek, na který je možné pohodlně vyšplhat. Výhled na město je moc pěkný.

FJÄLLBACKA

Další kouzelné městečko vyhlášené místním tradičním perníkem sniskargladje. Vydáváme se na procházku na vyhlídku nad městem. Nástup je náročný, ale stojí rozhodně za to. Krásné výhledy na město a ostrovy v okolí. Poté po dlouhém dřevěném schodišti zpět do města. Jestli máte více času a větší děti, rozhodně využíjte nabídky zapůjčit si kajak či kánoe.

REZERVACE VEDDÖ

Po cestě děláme přestávku ještě v přírodní rezervaci opodál. Procházka podél pobřeží. Zeleň, pláže, dřevěné lávky i skaliska.

NP KOSTERHAVETS

Katka: Ráno přesun do města Rönnäng k pláži Kåreviks (57,934342, 11.591112). Na tomto místě se dá parkovat šest hodin zdarma, je tam teplá venkovní sprcha, písečná pláž a pěkný přístup do moře s mělkým vstupem. Z tohoto místa jsme jeli na kole do Klädesholmens – až na úplný cíp. Krásné přímořské městečko s úžasnou atmosférou. A pak dál na kole do Skärhamnu. Pěkné dětské hřiště, promenáda. Všude po okolí jsou cyklostezky, na webu se dá najít i spešl mapa s cyklostezkama pro tuto oblast. Odpoledne jsme byli na pláži a večer přejeli ke Kosterhavets. Spali jsme u jezera Färringen (58,984566, 11.263160). Druhý den jsme přejeli do Strömstad, kde se nachází krásné dětské hřiště (58,942051, 11.182705). Pak jsme se trajektem vydali na ostrov Jižní Koster. Na internetu psali, že se platí za kola, my jsme neplatili nic. Trajekt jede 45 minut a vyjíždí několikrát denně. Ostrov je ideální místo pro cyklisty. Ostrov se dá krásně celý objet dokola (kola se dají půjčit). Je to car free ostrov se zvláštní atmosférou. Doporučuji se jet podívat do návštěvnického centra, kde je pěkná interaktivní výstava o moři a pak si vyšlápnout na Valfjäll, kde jsou krásné výhledy do okolí.

JEZERO VANERN

Největší švédské jezero. Pro nás nijak zajímavá oblast. Lákadlem jsou dle průvodce místní losí stáda. My na žádná nenarazili, naopak nás zde vítá obrovské množství komárů a jiného hmyzu. Zůstáváme jednu noc a při přejezdu dále se alespoň trochu provětráme na malé procházce v oblasti HALLEBERG. Našim cílem je samotný cíp plošiny, z které je moc pěkný výhled na jezero Vanern. Vyskočíme ještě u EKEBACKEN, což bylo v minulosti rekreační sídlo švédských králů. Dnes už tady stojí jen dvě chatky, které si můžete pronajmout. Oběd na místní vyhlídce a pokračujeme dále do našeho dalšího cíle.

OSTROV TORSO

Místo v této oblasti vyhlášené rybolovem a plážemi. Volíme poprvé možnost ubytovat se v kempu. Po dnech nám už chybí trochu teplá sprcha a možnost si pořádně vyprat oblečení. Bára je nadšená – pláž, kozičky, dětské hřiště. Tahle oblast nás však celkově vůbec nenachla, proto nechceme ztrácet čas a rozhodujeme se hned další den pro velký přesun více na sever.

HÖGBERGSFÄLTET

Na toto místo narážíme náhodou, když hledáme místo, kde si po cestě uděláme přestávku. Jedná se o bývalé doly, které zde fungovaly už od 14.století a na začátku 20.století byly uzavřeny. Bára je nadšená ze štoly TILAS STOLL, kterou je možné prozkoumat. Plánovaná návštěva ORSA GRONKLITT BJORNPARK, medvědí rezervace, se nám časově úplně nehodí, takže tuto atrakci vynecháváme a míříme dále k horám.

PARK FULUFJÄLLETS

Turisticky velmi navštěvované místo zejména díky vodopádu NJUPESKAR, který je hlavní atrakcí parku. Ten my samozřejmě vynecháváme a vyrážíme na dvoudenní trek. Vysoká náhorní plošina. Náš plán přespávat v chatkách na trase nám trochu kazí aktuálně situace s covid, kdy sice chatky nejsou uzavřené, ale je doporučeno je využít pouze v případě nějaké nenadále nouze. Rozhodujeme se toto respektovat, balíme veškeré vybavení a vyrážíme na těžko. Bára ještě tolik neujde, proto vše nacpeme do jednoho většího batohu a já beru jen ledvinku a poponáším Báru v nosítku, když je potřeba. Prvním cílem je chata RÖSJÖSTUGORNA. Malebné místo – chatičky u jezírka a pustina kolem. Komáři nás však nenechají dlouho spočinout a pokračujeme dále kousek po Kungsleden. Trasa je hodně podmáčená a na mnoha místech chybí lávky, takže postupujeme pomalu. Plné parkoviště nás celkem vyděsilo, ale na stezce téměř nikoho nepotkáváme. Ať žije Njupeskar. Pokračujeme kolem chaty HARRSJÖSTUGAN a dále k chatě BERGADALSSTUGAN, která je našim dnešním cílem. Opodál chatky stavíme stan. V noci se celkem ochladí, naše letní spacáky jsou tak na hraně a díky světlu celou noc Bára moc dobře nespí. Ráno zjišťujeme, že po polední má začát pršet, takže nasazujeme celkem vysoké tempo. Přes SÄRNMANSKOJAN a BROTTBÄCKSTUGAN se vracíme zpět k autu. Máme štěstí, pršet začíná přesně ve chvíli, kdy sedáme do auta.

FUNASDALEN

Plánujeme si před dalšími treky odpočinkový den a tedy vyjet lanovkou na vrchol Funasdalsberget. Až na místě zjišťujeme, že bude spuštěná až o pár dní později, jelikož zatím není sezóna. Jdeme alespoň na krátkou procházku kolem jezera.

UDDENS VÄNNER

Na toto místo jsme narazili úplně náhodou na naší trase k Areskutanu. Bára už po dlouhé cestě vyžadovala pauzu a tak jsme prostě u tohohle jezera zastavili a zjistili, že je možné na jednom z plácků u pláže kempovat. Spravuje to tady spolek místních obyvatel a za noc je vybírán dobrovolný příspěvěk. Molo, pískoviště, toalety a hlavně žádní komáři. Nakonec se nám tady líbí natolik, že tady zůstáváme tři noci.

ARESKUTAN

Samotný výstup na Areskutan není až tak zajímavý, takže pokud nemáte potřebu si tady něco dokazovat (jako my ještě před dětmi), využíjte lanovku do nejvyšší stanice. Funguje tady bikepark. Nahoře jsou ještě sněhová pole. Potkáváme dokonce soby. Čeká nás pouze závěrečné stoupaní asi 200 výškových metrů. Bára to zvládá po svých a za chvilku stojíme na vrcholové plošině. Bára je atrakce, nejmenší turistka, a v posledních metrech sklízí potlesk několika skupin švédských turistů. Na vrcholu stojí chata s občerstvením. Vafle za odměnu. Sestup opět lanovkou.

VODOPÁD BRUDESLORET

Náš plán vyrazit na trek do hor musíme minimálně o den odložit, protože noční teploty klesají pod nulu a my na toto nemáme vybavení. Rychle na mapě volíme nový cíl dnešního dne a to vodopád na norsko-švédské hranici. Z parkoviště klesáme dolů a po zhruba kilometru se před námi otvírá nádherná zátoka s vodopádem. Klesáme dolů po schodech až přímo pod vodopád. Funguje tady lanové centrum. Jelikož se nám to tady moc líbí, rozhodujeme se prozkoumat i okolí a vyrážíme na okružní trek částečně přes Norsko. Nakonec procházíme přes základnu lanového centra. Můžete si tady půjčit i loďku nebo paddleboard. Potom po cyklotrase zpět k autu.

JAMTTRIANGLE

Údajně nejkrásnější trek ve středním Švédsku. Plánujeme si výlet na tři dny. Opět se nám daří sbalit vše do jednoho batohu. Ta investice do skladného vybavení stojí za to. U chaty STORULVAN nás opět vyděsí množství aut a zvažujeme jestli přeci jen nezměníme trochu plány a nevydáme se na nějakou méně známou místní stezku. Nakonec tolik lidí na trase není a většina svůj výlet pojímá pouze jako jednodenní procházku a po několika kilometrech se vrací zase zpět k autu. Stoupáme k chatě BLAHAMMARENS, kde je možné se osprchovat, najíst nebo dokonce i ubytovat. Poblíž stavíme stan a přečkáváme zde první noc. Druhý den nás čeká 19 kilometrový úsek k chatě SYLARNA. Úsek je moc hezký. Lidí minimálně. V pozadí se tyčí zasněžené vrcholky. Míjí nás skupinky rybářu a skialpinistů, kteří si chtějí užít zbytky posledního sněhu. Nakonec stavíme stan kousek pod chatou nedaleko řeky. Poslední den nás čeká už jen sestup. Kolem nouzového přístřešku SPAIME. U řeky LILL-UVAN se okoupeme a přes houpající most se vracíme zpět k autu. Dortíky za odměnu a přesouváme se dále, teď už na východní pobřeží Švédska.

JÄMTLAND A OKOLÍ

Katka: Zastavujeme se ve městě Ramundberget. Vyvezeme se lanovkou nahoru a na kole se projíždíme po kopcích (s dětskou sedačkou nic moc). Dolu jedeme skvělým a dlouhým pumtrackem (jsou tam ale i náročnější traily). Ve městě se všude potulují sobi, je tam pěkné dětské hřiště, pumtrack pro děti. Večer jsme spali zde: (62,6963425,12.4532284). Na parkovišti (62.7147086N, 12.4658092E) je kavárna, houpačka pro děti a krásný potůček. Oblast je ale touto dobou rájem komárů, takže se dlouho nezdržujeme a přejíždíme na východní pobřeží.

PARK SKULESKOGEN

Vycházíme ze severního parkoviště a náš cíl je dvoudenní okruh podél pobřeží a zpět přes rokli SLATTERDALSSKREVAN. A to jsem ještě před pár hodinami prohlašovala, že pod stan už za těhle světlých severských nocí s Bárou rozhodně nejdu. Zatemnění auta se tady dost vyplatilo. Nocujeme v lesíku u pláže na poloostrově TARNATTHOLMARNA. Krásná pláž na koupání a několik chatek v lese k nouzovému přespání. Druhý den snídáme na pláží a míříme k KÄLSVIKEN, kde máme sraz s minituristím kamarádem Fíkem. Spolu pak už stoupáme na SLATTDALSBERGET. Plošina, z které jsou nádherné výhledy. Poté ale krkolomný sestup. Pokračujeme přes soutěsku kolem jezera TARNATTVATTNEN až zpět k autu.

Katka: Přespáváme na parkovišti u jižní brány parku (63.0838481N, 18.4782822E).

VALANGERSVIKEN

Přejíždíme k zátoce, kde chceme přenocovat než se přesuneme více na jih. Ohniště. Děti si hrají v písku a na molu.

SMITTIGEN

Pláž na poloostrově HÄRNÖN je označovaná jako nejkrásnější v oblasti. Občerstvení a prolízačky. Poslední koupání a procházka k jezeru KLUBBSJ ÖN. Začíná pršet a tak rychle k autu a míříme směr Stockholm.

Tady bohužel naše putování po Švédsku víceméně končí. V plánu bylo projet v nadcházejícím týdnu ještě jihovýchodní část Švédska a výprava na kajaku, ale na dálnici po chvilce odstavujeme auto ke krajnici. Přehřátý motor. Odtah do Sundsvallu. Naštěstí máme dobré pojištění a auto v záruce. Tři noci v hotelu zdarma. Užíváme si ten komfort, snídaně a bazén. Bohužel náš čeká výměna celého motoru. Není důvod tady zůstávat déle a čekat. Domů se tedy vracíme ze Stockholmu letadlem o něco dříve a auto nám odtahová služba převáží za pár týdnů k opravě do České republiky.

SUNDVALL A OKOLÍ

Katka: Přespáváme nad městem Sundvall (62,3675071, 17.3120230) u skvělého sportovního střediska, kde se zabaví celá rodina (okruhy na kolo, běh, lanové centrum, pumtrack, překážkové trasy pro děti, přírodní gym). Je tam i možnost občerstvení, sociální zařízení funguje až do noci (zdarma teplé sprchy, toalety, pěkné). Velmi doporučuji navštivit!

NP STORE MOSSE

Katka: Překvapení výletu, krásný národní park, vhodný i na kolo či odrážedlo, kočár. My jsme tam v červnu měli hodně borůvek. Jsou tam různé poměrně krátké okruhy.

NP DALBY

Katka: Krátké okruhy na protažení těla, vhodné pro odrážedla i kočáry. Je to kousek od trajektu, takže jsme tohle místo využili při cestě zpět.

TIPY NA ZÁVĚR

  • zabookujte si včas trajekt, cena rychle roste (Lenka koupila tři týdny před odjezdem za 65 eur, Katka týden před už minimálně za dvojnásobek)
  • ne všude je povoleno přespávat či kempovat, některá místa jsou placená
  • pozor na povolené rychlosti, pokud jedete autem
  • světlo v noci – chce to dobré zatemnění oken, pokud spíte v autě
  • vybavte se dobře proti komárům
  • jídlo v obchodě je cca třikrát dražší než u nás, vyplatí se vzít si zásoby trvanlivých potravin z ČR
  • dobře se pojistěte, Švédsko je fakt drahá země
  • určitě to chce alespoň tři, čtyři týdny, ať si dovolenou pořádně užijete

Mapa Katky:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *