Podél řeky Smradlavy

Taky máte takové ty líne dny, kdy se vám prostě nikam nechce? Tak já zrovna dnes. Bára už ale od brzkého rána srší energií. Žádné kopce, dávám si podmínku dnešního výletu a sedám k mapě. Výběr padá na Bílou. Vyhlášené lyžařské centrum. Na podzim by tu nemuselo být tak plno. Volím sic na Bářiny výkony dlouhou trasu, ale je to asfalt a převýšení téměř nulové, takže bychom to spolu mohly zvládnout. Do kufru házím kočárek i nosítko.

Auto necháváme na parkovišti Ski areál Bílá. Zeje prázdnotou. Vyrážíme po zelené kolem Bílé Ostravice. Spousta míst na čachtání, samozřejmě v létě. Po pravé ruce jedno hřiště za druhým. Míjíme lovecký zámeček. Z věžičky se na nás usmívá jelen. Zatím jen ten vycpaný. Ti živí na nás teprve čekají. Obůrka Bílá. I tady je možné zaparkovat, pokud se chcete vyhnout dětským hřištím. Divoká prasata, mufloni, jeleni, smrky, daňci, jen ten jezevec se ne a ne ukázat.

Bára vypadá i tak spokojeně, takže se u brány loučíme s medvědem a pokračujeme dále po zelené kolem řeky Smradlavy. Ano, ten název je opravdu skutečný. Bára statečně ťapká. Hra Šlápni na můj stín sklízí obrovský úspěch a vydrží nám až k dalšímu bodu na mapě.

To, že se blížíme k sirnému pramenu, je cítit už z dáli. Sbírám odvahu ochutnat, ale Bára je rychlejší. Jeden hrníček, druhý. Přece se nenechám zahanbit, navíc když jde o takovou vzácnost, kterou člověk ochutná jen takhle v terénu. Zkažená vajíčka, to je ono. Když se Bára potřetí blíží s hrníčkem k pramenu, je čas vyrazit dále.

Ještě několik dalších kilometrů k Maxově nádrží. Bára naštěstí dobrovolně zaléhá do kočárku a já můžu konečně trochu zrychlit. Posezení, ohniště, koupání zakázáno. Občerstvení z vlastních zásob. Projížďka na voru jen pro ty odvážné.

Po krátkém odpočinku to otáčíme zpět. Bára usíná a tak jsem za pár desítek minut téměř u auta. Poslední sluneční paprsky si vychutnávám na vyhřátých schodech kapličky kostela svatého Bedřicha. Bára se probouzí. Po těch dnešních kilometrech ji ani nevadí, že hned sedáme do auta a jedeme domů. Navíc si veze z dnešního výletu poklad. Tady sbíráte s dětmi kamínky?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *