Posázaví: Pikovice – Davle

Tato trasa je od Ivany Váňové.

  • Délka trasy: 3,5 km
  • Kočárková:  ano
  • Cyklotrasa: ano
  • Možnost občerstvení: ano
  • Dětské hřiště: ano
  • Lezení: ano
  • na mapě doporučujeme v bodě číslo2 sejít z červené stezky a jít po pěšině kolem řeky, nepřijdete tak o soutok Sázavy a Vltavy a vázací kruhy

Informace před cestou

Závěrečný úsek Sázavy (Pikovice – Davle) měří 3,5km. Tato trasa není zrovna ukázkou nespoutané přírody, ale spíše návštěvou v sociální bublině chatařů a trampů, kteří nicméně neodmyslitelně patří k folkloru oblasti soutoku Vltavy a Sázavy. Ač to může znít fádně, tak kontrast na 4,5mm střiženého trávníku předzahrádek a stínohry odpoledního slunce na zalesněném protilehlém břehu Sázavy má svoje kouzlo. Celá trasa vede těsně podél Sázavy v blízkosti lokální železniční trati Praha-Čerčany, což mj. přináší možnost ústupu přes žel. stanici Petrov-Chlomek přibližně uprostřed trasy.

Celá trasa je rovinatá, málo frekventovaná (může se změnit během víkendů a svátků) a sjízdná kočárkem se základním odpružením – větší část cesty je dlážděná kameny, takže novorození minituristi by se měli mít na pozoru kvůli otřesům, na malé části jezdí auta k chatám.

Dlážděná cesta na začátku trasy

Začínáme v Pikovicích

Úsek začínáme u mostu v Pikovicích. Do Pikovic se dá dopravit vlakem (zastávka Petrov u Prahy) nebo autobusem/autem (placené parkoviště 50Kč/den během pá/so/ne). Hned v úvodu máte možnost se občerstvit v Zelené rokli, což je stylové trampské občerstvení s antikvariátem u žel. zastávky Petrov u Prahy (zacházka 150m za mostem doprava do kopce). Stylový štamgasti a točená kofola included. Zde je nutno upozornit lezeckou sekci minituristů na 1,2km odbočku pod Pikovickou jehlu – klenot posázavské žuly (nesjízdné pro kočárky a kola, závěr přístupu po řetězu si ovšem zdatnější minituristé zajisté užijí).

Občerstvení Zelená rokle

Základní trasu startujeme za mostem doleva dolů krátkým sjezdem přímo k pravému břehu Sázavy (velmi nejistým šoférům kočárků asi doporučím doprovodnou osobu). Dále pokračujeme po břehu Sázavy po červené až na začátek Davle. Následujících 400m je poslední příležitost si ‘odskočit” v přírodě, než začne souvislý pás chatové zástavby pokračující až do Davle. Cestou narazíte i na netradiční hřišťátko 🙂

Netradiční hřišťátko

Davle a okolí

Na začátku Davle, když se červená značka stáčí doprava od Sázavy, se od červené odpojíme a dále se držíme břehu Sázavy. Jednak to je hezčí cesta bez aut, ale hlavně nechceme minout výhled na soutok Sázavy a Vltavy. Na této pěšině můžete na břehu vidět železné vázací kruhy, které připomínají tradici vorařů a šífařů (a pokud jste ostuda tramperů a nikdy jste nepluli na šífu stejně jako J. Nohavica, tak kontrolujte koncem léta stránky Městysu Davle nebo spolku Vltavan Davle a třeba bude mít možnost využít vyhlídkových plaveb).

Odpojíme se od červené značky

Pěšina podél Sázavy a později Vltavy vás dovede až pod velký silniční most v Davli, odkud už můžeme pokračovat k blízkému vlakovému nádraží, kde se nabízí jedna z možností pro odjezd směr Praha nebo Čerčany/Pikovice. Pokud obyčejná lokálka vašeho fanouška vláčků již neohromí, tak se nabízí Posázavský motoráček, který jezdí během víkendů po celý rok. Další možností je využít autobusových linek PID z centra Davle, kam se dostanete přes krásnou ocelovou lávku pro pěší. Pokud vlak, ani bus pro vás není dost stylový, tak během letních víkendů jezdí parník na trase Praha-Rašínovo nábřeží – Slapy :).

Závěr a tipy na občerstvení

V Davli máte několik možností k občerstvení: sympatické občerstvení Kouřovka Na Libčici (650m od vlak. nádraží po proudy Vltavy) nabízí točené (ne)alko a bufetová jídla podle sezóny – nezapomeňte ověřit otevírací dobu. Dále v centru můžete narazit na cukrárny, které jsou v sezóně otevřené i během víkendu a nabízejí klasický sortiment včetně kopečkové zmrzliny. Najíst se můžete v klasických českých restauracích U Bendů a V pivovaře, které neurazí, nenadchnou. V Davli se dále nachází vietnamská večerka, která je na dosah ruky hned na konci pěší lávky.

Pokud v centru Davle strávíte více času např. čekáním na autobus, můžete si zkrátit čas na místním dětském hřišti blízko základní školy.

Občerstvení Kouřovka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *