Beskydy – Velké Karlovice a okolí s dětmi

Ráj pro děti, lyžaře, turisty i cyklisty

Jana Tylečková

Velké Karlovice má dnes již mnoho lidí za předraženou rekreační oblast, ale i zde najdete mnoho krásných míst za málo peněz, která jsou navíc skvělá pro malé děti. Osobně jsme zde byli s dětmi již třikrát (květen 2021, březen 2022, duben 2023).

Velké plus je, že je tato oblast skvěle dostupná vlakem i autobusem. Ani přesuny po Velkých Karlovicích a okolí nejsou bez auta nemožné, autobus zde jezdí perfektně. Osobně jsem si to vyzkoušela na konci zimy se dvěma dětmi (dcery tři měsíce a dva a půl roku), tedy s kočárem a nosítkem, protože dvě děti prostě neunesu a časem obě usnou… Musím říct, že to bylo naprosto na pohodu.

Přidávám tipy na několik míst, která jsem si postupně ověřila na vlastních dětech, i na místa, která prozatím vyzkoušená nemám, ale chystám se na ně. Ve výčtu nemám zařazeny ani zdaleka všechny restaurace a lyžařská střediska a vůbec nezmiňuji sauny a cyklotrasy ani traily, protože to není moje oblast zájmu.

Tipy na výlety:

  • Karlovské muzeum – (osobně prozatím nevyzkoušeno) – nachází se v centru Velkých Karlovic hned i infocentra. Muzeum vyobrazuje zejména život obyčejných lidí v oblasti Valašska, ukazuje vyrobené nářadí, zpracování různých materiálů a surovin (vlna, len, dřevo, sklo…), najdete zde i tradiční Valašské kroje a mnoho jiného.
  • Ski areál Kyčerka – (osobně prozatím nevyzkoušeno) – nabízí několik sjezdovek vhodných pro méně zkušené lyžaře, včetně několika dětských sjezdovek.
  • Galerie dřevěných soch – zdarma – kratičká stezka od Hospody Kyčerka s mnoha dřevěnými sochami, dřevěným betlémem a kaplí. Stezka je sjízdná s kočárkem od příjezdové cesty, ale je potřeba počítat sem tam se schodem… od Kyčerky je schodů mnoho.
  • Kardiostezka Dr. Elingera – (osobně prozatím nevyzkoušeno) – zdarma – lesní stezka se skvělými herními a vzdělávacími prvky pro pohyb i přemýšlení vhodnými pro všechny věkové kategorie. Nachází se v bezprostřední blízkosti Hospody Kyčerka, její délka je cca 1 km (okruh). Stezka je v kopci a není příliš vhodná pro kočárek.
  • Dětský svět – velká vnitřní herna ideální na špatné počasí. Vše je hezké a čisté, děti se opravdu vyřádí. Pro rodiče je zde maličké místo se stolečky. Atrakce se nachází cca 1 km od Hospody Kyčerka. Ceník viz web.
  • Vodní svět – (osobně prozatím nevyzkoušeno) – nachází se hned vedle Dětského světa. Najdete zde Plavecký bazén, tobogán, chrliče, dětský bazén se skluzavkou, whirpool a další atrakce. Ceník viz web.
  • Statek U Rajmunda – super místo uprostřed přírody, kolem nikde nic, jen mnoho druhů zvířat… prostě ráj pro děti. Vstupně se platí 50 Kč/osobu. Majitelka vás provede celým statkem, ukáže dětem zvířata, popovídá jim o nich, ukáže, jak se dojí kráva apod. Téměř všechna zvířata se mohou krmit a hladit. Krmení si můžete dovézt vlastní (dobře usušené neplesnivé pečivo, mrkev, jablka,…, dobroty pro psy a kočky). Na statku je možnost dát si čepované pivo, limo, kávu, malé občerstvení, domácí moučník. Konají se zde i nějaké akce (doporučuji sledovat FB stránky statku). Cesta ke statku se dá zvládnout pěšky s kočárkem (lesní cestou), nebo na místo dojet autem, případně požádat majitele statku o vaše vyzvednutí na spodní cestě pod lesem (rádi přijedou). V zimě lze dohodnout, aby pro vás přijeli na saních tažených koňmi. Doporučuji se na návštěvě předem dohodnout s majiteli statku přes jejich facebook, SMSkou nebo telefonicky. Statek nabízí také ubytování.
  • Naučná stezka portáše Maliny za zvířátky – trasa od Bistra Razula – cca 1 km (jeden směr) po sjezdovce nahoru. Prudké stoupání/klesání není vhodné pro kočárek. Trasu je možné spojit s některou z navazujících stezek Stezka portáše Maliny s QR kódy nebo Hledej poklad na Razule. Na začátku trasy je nutné vyzvednout si v Bistru hrací kartu a popis trasy.    
  • Naučná stezka portáše Maliny s QR kódy – trasa od Bistra Razula – cca 3 km (jeden směr). Vzhledem k terénu není vhodná pro kočárek. Trasu je možné spojit s některou z navazujících stezek. Na začátku trasy je nutné vyzvednout si v Bistru hrací kartu a popis trasy a mít nabitý telefon s aplikací pro čtení QR kódů.
  • Stezka Hledej poklad na Razule – (osobně prozatím nevyzkoušeno) – 6 km nebo 8,9 km podle toho zda jdete dolů po sjezdovce nebo pohodovým klesáním po modré TZ. Začátek trasy je u Bistra Razula, kde si vyzvednete hrací kartu a popis trasy nebo si je stáhnete na webu. Po delší cestou je trasa schůdná i s terénním kočárkem. Odměna na konci funguje na principu kešek, tak je fajn mít s sebou něco malého na výměnu.
  • Stezka valašských strašidel a pohádkových bytostí – stezka začíná nad Lanternou a končí nad sjezdovkou hotelu Galik. Není příliš vhodná pro kočárek, ale není to nemožné. Je kratinká a zvládnou ji i ti nejmenší (pokud jim nedělá problém převýšení). Cestou je několik zastavení, vyhlídková místa s posezením a louka vybízející k pikniku.
  • Rozhledna Miloňová – dřevěná volně přístupná rozhledna, ke které se dá vyjet s kočárkem. Doporučuji využít parkoviště Velká Hanzlůvka nebo parkoviště u Razuly (odsud je trasa delší, ale zase je zde více parkovacích míst). Od parkoviště po červené TZ se pohodlně dostanete až na rozhlednu (jen poslední úsek cesty je lesní pěšina a sem tam větší kámen). Trasa má 3,8 km (jeden směr). My jsme na cestu dolů zvolili nekočárkovou trasu, nicméně jsme projeli i s městským kočárkem. Hned u rozhledny nejde jít po zelené TZ, protože je zde vykácený les a pařezy. Vrátili jsme se tedy po červené kousek zpět a hned jak to bylo možné, jsme se napojili na zelenou stezku. Narazili jsme na velmi prudký i když krátký svah, navíc jsme prošli přes soukromý pozemek. Příště bych sešla po červené ještě kousek a směrem k zelené odbočila až zde. Pokračovali jsme dále po stezce až ke Zvoničce za Miloňovou a odtud cestou dolů kolem osady Jestřábí, přes most Velká Hanzlůvka zpět k autům. Celý náš okruh měl cca 7 km. Upozorňuji, že oficiální zelený okruh, který jsme šli my a který najdete na webu, vede jinudy, než ho zobrazují Mapy.cz. Ty stezku nevedou před zvoničku. Podle Mapy.cz jsem šla stezku s nosítkem v opačném směru a upřímně, toto bych s kočárkem rozhodně jít nechtěla.   
  • Kulíškova naučná stezka – trasa je téměř okružní, začíná u hotelu Pod Javorem a končí u hotelu Horal. Celá trasa měří 2,5 km a je vhodná i pro malé děti, ale není vhodná pro kočárek (v několika místech je prudké klesání/stoupání, schody, šikmý svah). Když jsme šli stezku my v roce 2021, byla velmi špatně značená a museli jsme si pomoci mobilem s mapami. Na stezce je 11 zastavení s informacemi o lese a lesních zvířatech a s otázkami nebo úkoly pro děti. Naši tehdy dvouletou dceru to moc bavilo. Na konci stezky u hotelu Horal je v sezóně ohrada s ovečkami, u které je i automat na krmivo (jako v zoo). V hotelu Horal si můžete dát dětské Kulíškovo menu, ke kterému dostanete malou plyšovou sovičku.
  • Rozhledna Stratenec – (osobně prozatím nevyzkoušeno) – malá dřevěná rozhledna se vstupem zdarma na československé hranici. Ideální trasa vhodná i pro kočárek je po hřebeni Javorníků z Kasarne (4,8 km jeden směr). Delší, ale také hřebenová trasa, je z opačné strany z Kohútky (8,1 km jeden směr). Obě trasy nabízí mnoho krásných výhledů na českou i slovenskou stranu.
  • Kohútka – ski areál s restaurací a dětským venkovním hřištěm. V zimě si malí i velcí užijí mnoho zábavy na sjezdovkách. Najdete zde pěknou dětskou sjezdovku s pásem pro začínající lyžaře i lyžařskou školu. V létě nabízí chata ubytování s možností koupání ve venkovním bazéně. Kohútka je dobrým výchozím bodem na turistické pochody po hřebeni.
  • Zvonice na Soláni – informační a výtvarné centrum se stálou expozicí uměleckých děl valašských umělců a autorskými výstavami malířů, grafiků, sochařů, řezbářů a fotografů, které se mění v průběhu roku. Zvonice pořádá mnoho kulturních akcí, výtvarné kurzy a podobně. V okolí zvonice jsou rozmístěny krásné dřevěné sochy.

Tipy na občerstvení:

  • Hospoda Kyčerka – nachází se v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Nabízí velký krytý prostor k sezení, dětskou jídelní židličku, přebalovací pult i dětský koutek. Skvěle vaří. Mají nejlepší kynuté borůvkové knedlíky!!!
  • Minipivovar Pod Pralesem – penzion a restaurace s krásnou atmosférou a velkým výběrem místního piva, které si můžete zakoupit také s sebou v PET lahvích. V restauraci je samostatná místnost s malým dětským koutkem a několika stoly. Mimo jiná jídla mají i úžasné brynzové halušky. Pivovar provádí i exkurze, které je nutné domluvit telefonicky předem (nevyzkoušeli jsme).s
  • La Šiška  – coffee bar, wine bar, cocktail bar – všem milovníkům dobré kávy či dobrého vína vřele doporučuji. Prostor sice není přizpůsoben dětem, zastavili jsme se zde jen na skok pro kávu, ale moc ráda bych zde strávila více času. Káva byla výborná a hned po vstupu na nás dýchla úžasná vůně lesa. Místní atmosféra je jedinečná.
  • Hotel Horal – nabízí nejen ubytování a restauraci, ale také wellness pro neubytované. My jsme využili tříhodinový vstup do bazénu. Bazénové centrum je dvoupatrové. V horní části se nachází dětské brouzdaliště, ve spodní části je plavecký bazén (teplota vody 27°C), velký termální bazén s bublinkovými a masážními lehátky v jehož středu je “kruhový proud a jeskyně s vodopádem” (teplota voda 33-36°C) a bar. Teplota vzduchu je 36°C, což je fajn i pro malé děti, které jinak rychle prochladnou. Děti do 4 let mají do bazénu vstup zdarma. Byla jsem zde s dcerami 17 měsíců a necelé 4 roky a obě si to maximálně užily.  Turistické okruhy: viz https://www.valachy.cz/turisticke-okruhy-resortu-valachy/
  • Horský hotel Portáš – skvělý hotel s restaurací, ke kterému se pohodlně dostanete i s kočárkem po hřebeni Javorníků. Trasa z Kohútky je 1 km (jeden směr), takže to zvládnou po svých i ti úplně nejmenší nebo nejlenivější chodci. U restaurace jsou hezké výhledy, parádní venkovní dětské hřiště a velký dětský koutek (samostatná místnost) plný různých hraček. Navíc výborně vaří! V létě nabízí koupání ve venkovním bazénu.
  • Soláň-Čerták – Nachází se zde horský hotel s restaurací, kde výborně vaří. Vedle hotelu je obrovské dětské hřiště s mnoha herními prvky, což je ráj pro děti, opravdu se tady vyřádí (ty naše zde strávily několik hodin). Pod hotelem je víceúčelové hřiště a amfiteátr, kde se konají různé kulturní akce. Soláň-Čerták je perfektním výchozím místem na turistiku po hřebeni s kočárkem i bez něj.
  • Bistro Gigula – nová krásná stylová stavba, ke které se dostanete hřebenovou trasou od Čertáku (cca 1 km jeden směr). Trasa je vhodná pro kočárek i odrážedlo a zvládnou ji i ti nejmenší, navíc je na tuto cestu zákaz vjezdu pro auta bez povolení k vjezdu. V bistru je dostatek místa pro sednutí. Celá jedna stěna chalupy je prosklená a nabízí úchvatné výhledy na Beskydy. Hned pod bistrem se nachází sjezdovka, která je ale poměrně strmá, takže nic pro začínající lyžaře. V bistru si můžete dát standardní rychlé občerstvení, polévku, kynuté knedlíky a jiná jídla, domácí moučníky (i bezlepkové), výbornou kávu, limo… Kousek za bistrem lze jít okružní trasou zpět k Čertáku (po žluté, pak po zelené), ale u žluté značky jde o lesní stezku, která je ne vždy schůdná s kočárkem, určitě ne s městským (s ohledem na počasí a aktuální těžbu dřeva), a zelená je klasická cesta, kde jezdí auta.
  • Horský hotel Soláň – má pěkné dětské hřiště, ale je přístupné jen pro ubytované hosty. Od hotelu se dostanete zpět k Čertáku po frekventované silnici, nebo zkratkou mezi ohradami s ovcemi zpět na červenou turistickou trasu.
  • Valašské okénko Na Kotlové – (osobně prozatím nevyzkoušeno) – stále po hřebeni po červené TZ. Trasa se kousek za Bistrem Gigula mění na širokou lesní zpevněnou pěšinu, která je stále schůdná s kočárkem (po dešti je zde dost bláto a kaluže). Cestou je dřevěná socha, od které jsou krásné výhledy na Javorníky (po toto místo jsme došli). Dále by na trase měla být další místa s výhledem. Od Čertáku k okénku má trasa cca 3,5 km (jeden směr). Naše plánovaná trasa měla pokračovat od hospůdky dále po žluté TZ k osadě Jezerné, kolem jezera, přes Hospůdku v Jezerném až k autobusové zastávce odkud jsme se chtěli svézt autobusem zpět na Soláň. Ale puchýř na noze jednoho dítěte nám to nedovolil 🙂

Tipy na osobně vyzkoušená ubytování:

  • Chalupa Celnica – 2021 – Ubytování vhodné spíše pro rodiny s velmi malými nechodícími dětmi nebo s většími dětmi. Na zahradě není žádné hřiště ani pískoviště, ale je zde jezírko, takže je nutné děti stále hlídat. Ubytování je moc pěkné s dostatkem soukromí pro jednotlivé apartmány. V suterénu chalupy se nachází velká společenská místnost s kuchyní, kde je mimo jiné i automatický kávovar (zrnka s sebou). Na zahradě se nachází kruhový domek s grilem umístěným v jeho středu. Dále je zde saunový domek a ochlazovací sud. K dispozici je místnost pro schování kočárků, saní, lyží a podobně. Zdarma k zapůjčení jsou koloběžky. 
  • Valašské chalupy na Podťatém – 2022 – ráj pro děti. Ze dvou nabízených chalup jsme měli pronajatou tu větší, která má jeden samostatný pokoj a 4 apartmány. Každý apartmán má kromě dvou dvoulůžkových ložnic ještě společnou část s rozkládacím gaučem a TV a vlastní sociální zařízení. Schodiště v chalupě je v horní části zajištěno dětskou zábranou. V chatě je v patře na chodbě herna vybavená množstvím různých hraček, v přízemí je velká společná jídelna s krbem i dětskou jídelní židličkou. Chata disponuje velkou profi kuchyní v nerezi s dostatečným množstvím prostoru pro všechny ubytované. Na zahradě je terasa s posezením a grilem, dětské hřiště s houpačkami a skluzavkou, pískoviště, víceúčelové hřiště, pingpongové stoly, obří šachy a krytý bazén. Sportovní vybavení je možné si zapůjčit na místě. Za příplatek je možné využít v chatě saunu a whirpool. K dispozici je i uzavíratelná budova, kam lze umístit saně, boby, lyže, kočárky apod. Vedle chalupy je obora s daňky. Za nás naprosto TOP ubytování.
  • Apartmámy na Podťaté – 2023 – Chata nabízí dva samostatné apartmány, které mají jen společnou předsíň. Apartmány jsou stejné, jen otočené zrcadlově. V horní části se nachází dva samostatné třílůžkové pokoje (v jednom je vždy i dětská postýlky) a koupelna s WC. Ve spodní části chalupy je obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelnou a samostatné WC. Ve spodní části chaty je krb, na WC a v koupelně je podlahové topení. Součástí vybavení každého apartmánu je mimo jiné nočník, stupínek, dětská jídelní židlička a sušák na prádlo. U chaty je zastřešená terasa s posezením a grilem. Na zahradě se nachází dětské hřiště s houpačkami, skluzavkou a pískovištěm, minigolf, obří šachy a ohniště. Za příplatek je možné využít finskou saunu, infrasaunu a whirpool, které se nachází v sounovém domku na zahradě.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *