Mini výlety Hostýnskými vrchy

Jelikož se nám náš miniturista rozchodil, ale neujde toho přece jenom tolik, tak se nyní naše rodina zaměřuje na mini(turistické) výlety. Jedny takové vám dnes představím. Společně se budeme toulat Hostýnskými vrchy.

Hostýnské vrchy jsou možné lehce opomíjená oblast Západních Beskyd. Najdete tu hluboké lesy, čarovné výhledy i poutní místa. Pojďme si tedy pár tipů na výlety představit.

Vzhůru na Kelčský Javorník

Začneme zhurta, jdeme rovnou na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů, a tím je právě Kelčský Javorník (864 n.m.). Naše trasa začíná u turistické chaty Tesák (ideální místo na občerstvení před i po akci a také se tam nachází velké parkoviště). Po občerstvení pak můžeme rovnou zamířit na Kelčský Javorník, který je zhruba 6 km vzdálený. Na vrcholu se nachází moderní rozhledna, ze které je magický výhled do kraje. Zpátky nakonec volíme trasu po zpevněné cestě, která má jednu velkou výhodu. Po cestě nemůžete minou silný a výtečný Teodorův pramen. Celá trasa má okolo 14 km.

Zastavení na významném poutním místě

Dnešním cílem je Hostýn, kopec na kterým se nachází významné mariánské poutní místo, které bylo dokonce uznáno národní kulturní památkou. Jedná se o baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Dále si zde můžete prohlédnout ubytovnu pro poutníky, křížovou cestu, rozhlednu nebo větrnou elektrárnu. Bazilika a jeho okolí by bylo krásné místo na rozjímání, bohužel mi ale dojem trochu kazilo nepřeberné množství stánků se suvenýry, jídlem atd. Začátek cesty na Hostýn je opět u turistické chaty Tesák, viz výše. Od Tesáku je vrchol kopce Hostýn vzdálený zhruba 9 km. My jsme šli na zpět stejnou cestou, ale je samozřejmě možné i zvolit alternativní cestu po červené a žluté zpět na start. Pokud by jste nazpět zvolili alternativní trasu, tak si celkově našlapáte okolo 15 km.

Doopravdy Mini výlety

Říkáte si, to ale nejsou úplně krátké výlety. Máte pravdu, tehdy jsme ještě využívali krosničku jako cenného pomocníka. Nakonec tedy pár tipů na opravdu krátké procházky. Začátek se nachází ve Ski areálu Troják, je zde prostorné parkoviště i možnost občerstvení. Dále máte možnost si vybrat, zda půjdete po modré „doprava“ nebo „doleva“. Pokud se vydáte směrem na rozhlednu Maruška, která je oblíbeným cílem zdejších turistů, ujdete přibližně 2 km. Tímto směrem chodí většina lidí. Dav setřesete, pokud půjdete dál po zelené, směrem na Bludný a pak dál a dál Hostýnskými vrchy. My se vždy pak vracíme stejnou cestou zpět.

Pokud se vydáte na opačnou stranu, než je rozhledna Maruška, tak půjdete téměř sami, klidnou krajinou. Budete mít stejně krásné výhledy, jako z Marušky a pravděpodobně si je užijete víc. Tajný tip na hezké místo se nachází zhruba 2,5 km od parkoviště. Doporučuji si svačinu rozbalit až v tomto přístřešku (viz mapa níže) a jednoduše se jen dívat a užívat si krásného výhledu….

Poslední tip na minivýlet se nachází nad vesnicí Podkopná Lhota. Tato procházka sice nevede žádným turistickým lákadlem, ani zde nepotkáte poutní místo, ale za to si užijete spoustu dechberoucích výhledů. Pokud si chcete zasportovat, tak si auto nechte už na zastávce autobusu Podkopná Lhota – točna, lze ale vyjet až nahoru k chatové osadě. Nabízí se tu jít 2,5 km okruh, ale samozřejmě si ho můžete libovolně prodlužovat, jelikož se zde nachází spousta vyhlídkových míst. Trasu jsme projeli i s kočárem, i když to někdy drhlo.

Bohužel nemám celkově z těchto oblastí moc fotek, i když je to možná dobře. Alespoň vás neochudím o ten pocit, když sami objevíte krásné zákoutí, o kterém moc lidí neví.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *