Tak trochu jiný Mikuláš

Jeden z mnoha článků na internetu o této české tradici začínal větou: „Na den pátého prosince se každé dítě těší asi nejvíce z celého roku, samozřejmě až po Vánocích.“ Opravdu je to tak? Opravdu se děti nemohou dočkat až k nim dorazí Mikuláš, čert a anděl? Nemohu mluvit za ostatní děti, ale za sebe, za své dětské já, říkám: Ne, netěší! Jako malou mě v začátcích prosince jímal spíš strach, že už se 5. prosinec blíží, než nedočkavost, kdy už konečně Mikuláš a spol. zaklepou na dveře.

A proto jsme si s mužem řekli, že se na tuto klasickou českou tradici dceři pokusíme vytvořit jiné vzpomínky. A také proto, že takhle to přece není. Že ze setkání s Mikulášem, andělem a čertem nemusí děti nutně odcházet se slzičkami v očích a s větou: „maminko, já už budu hodný, já se polepším“ na rtech. Pravý Mikuláš by po svém odchodu měl zanechat hluboký pocit posvátnosti.

Mikuláše nevnímám primárně jako výchovný prostředek, ale jako součást adventního folklóru, romantiky a  předvánoční atmosféry.

Díky pozvání kamarádky z rodinného komunitního projektu Spolubeat, jsme mohli s dcerou a mužem strávit milé mikulášké odpoledne a večer v příjemné, přátelské a pro děti bezpečené atmosféře.

Celé odpoledne začalo vyprávěním o biskupovi Mikuláši, o jeho životě, činech a proč si jeho postavu takovýmto způsobem připomínáme.

Na zahřátí si děti mohly zařádit při protičertovské krav maze a naučit se jak se ubránit před únosem do pekla. Následovala tématická stopovačka, na jejímž posledním stanovišti jsme společně s dětmi rozdělali oheň. S příchodem tmy děti písní „Mikuláši, čertíku a andělíčku, přijď za námi k ohýnku na chviličku“ přivolali Mikuláše a jeho společníky. Po krátké rozpravě a dalších písničkách dostaly děti od anděla balíčky s perníčky, jablky, ořechy a uhlíkem, který symbolizoval to, co se v uplynulém roce dětem příliš nepovedlo. Uhlík potom mohly děti vhodit do ohně a tím vstoupit do dalšího roku s čistým štítem. Nutno dodat, že všechny děti, které se akce zúčastnily, věděly, kdo se pod maskami Mikuláše, anděla i čerta skrývá a i přes to měla pro ně večerní návštěva této trojice velké kouzlo.

Děti posilněné cukrem z perníčků pak řádili venku ještě několik dalších hodin.

Noc jsme strávili v příjemně vytopených jurtách. A druhý den jsme se domů vrátili s kupou zážitků a ještě větší kupou bláta, ve kterém děti celý večer a velkou část dopoledne vesele řádily.