Přechod Jeseníků z Lipové na 4 dny

Krásný tip na 4 denní přechod Jeseníků nám poslala Míša Patáková.

„Zase nám bylo město malé, a tak jsme se vydali na cestu pohořím Jeseníků. Musím říct, že po přechodu Malé Fatry to byla oddechová procházka.“

Michaela Patáková

1. den: Lipová – Obří skály – Šerák – Vozka – Kamenné okno – Vřesová studánka (17,5 km)


Z vlakové zastávky Lipová-Lázně jsme se vydali na první kopec Šerák. Vzali jsme to přes Obří skály, kde se naše Darinka pořádně vyřádila, je tam i hezký přístřešek, kde se dá uvařit a možná i přespat, my jsme ale měli hezké počasí, tak jsme prolezli skály a šli dál nahoru. Na vrcholu Šeráku (na opravdovém vrcholu na který musíte odbočit z hlavní cestičky) je jenom kámen a tyčka značící vrchol, nicméně kousek pod ním je Chata Jiřího, odkud je nádherný výhled a mají tu výbornou domácí limču. Pokračovali jsme dál na Keprník – tohle je krásný vrchol se skálou a je odtud vidět na všechny strany. Přes další skály Vozka jsme se dostali ke Kamennému oknu – naše dítě skály úplně miluje, takže pořád někde lozila a dělala „horské pózy“ a „mami tady mě vyfoť, a ještě tady a ještě tak“. Všude byl krásný terén, kudy dvouleté dítě úplně v klidu může jít, naše občas bolelo nožičky, takže jsme to zachraňovali nosítkem. Cíl naší cesty pro tento den byla Vřesová studánka. Nádherné místo, docela vysoko, a tak jsme se rozhodli spát pod širákem. To jsme ale neměli dělat. Je to otevřený kopec, kde foukalo, a trochu jsme zmrzli. Na druhou stranu, hvězdy a západ slunce byl úplně dokonalý.

2. den: Vřesová studánka – Červenohorské sedlo – Praděd – Ovčárna – Petrovy kameny – Vysoká Hole – Jelení studánka (24km)


Z promrzlého rána jsme se zahřáli cestou na Červenohorské sedlo. Je tady obrovský hotel, kde jsme si dali kafe a hlavně naprosto úžasné dětské hřiště, takže jsme se zdrželi asi hodinu a na trávě kolem vysušili spacáky na sluníčku (ráno na Vřesové studánce trvá celkem dlouho, než začne svítit sluníčko, takže jsme se moc nezdržovali). Pokračovali jsme směrem k horské chatě Švýcárna, moc hezké cestičky, občas udělané dřevěné chodníčky a celkově se šlo moc přejemně. Jenomže pak to začalo (teda pro mě). Od Švýcárny vede štěrková cesta a pak regulérní asfaltka až na Praděd. Člověk si tady už vůbec nepřipadá jako v horách, v našich barefoot botách s těžkými batohy nás za chvíli bolely z asfaltu nohy a vůbec jsme si to neužívali. Na Pradědu krásný výhled, dokonce cestou koně, z čehož mělo naše dítě obrovskou radost a na vrcholu zmrzlina, takže si předla blahem. Nicméně vstup na „mimozemskou“ rozhlednu stál 150 korun a podle mě z ní není vidět nic moc navíc, protože Praděd je otevřený nezalesněný vrchol. Ale nevím, nebyli jsme ochotní tam jít a čekat hodinu na výtah a tak. Bylo tu hodně lidí, protože k nedaleké Ovčárně jezdí autobus, a tak jsme rychle utekli zpátky do přírody. Na Ovčárně jsme původně plánovali spaní, dokonce jsme tu našli týpí, kde by nás možná i přespat nechali, ale moc se nám tam nelíbilo právě kvůli velkému provozu. Chtěli jsme zkrátka spát pěkně romanticky v horách, a tak jsme pokračovali přes Petrovy kameny (jen výhled, protože vylézt na ně se nesmí), Vysokou Holi, kde je krásná cesta po hřebeni a nádherné výhledy až k Jelení studánce. Tady je krásný kamenný přístřešek, u kterého jsme postavili tarp. Tato noc byla nepoměrně teplejší, než ta předchozí.

3. den: Jelení studánka – Pecný – Ztracené kameny – Skřítek – Rabštejn (15km)


Krásnou hřebenovkou jsme pokračovali až ke skalnímu útvaru Pecný a vzápětí dalším skalám Ztracené kameny. Celou cestu nám Darinka opakovala, že ty Ztracené kameny musíme najít. No, našli jsme je. 😀 Počasí nám zase vyšlo skvěle, takže jsme se kochali všemi výhledy.

Skřítek je prostě motorest, takže nic moc zajímavého. Zato Rabštejn stál za to. Nádherná skála z výhledem, pozůstatky hradu – je to prý nejvýše postavený hrad na Moravě. Kolem spousta horolezců, protože skal je tu hodně a v chatě pod hradem jsem si dala snad největší borůvkový knedlík, který jsem kdy viděla! U chaty je i studánka, takže s vodou žádný problém. Tarp jsme stavěli na louce u chaty – 50kč na osobu, 20kč za dítě, takže úplná pohoda.

4. den: Rabštejn – Tvrdkov (10 km)


Rabštejn měl být naším cílem, ale u cedule s mapou jsme zjistili, že máme kousíček Rešovské vodopády – asi jen 13km. No jenomže nám začalo hrozně moc pršet a taky jsme trochu bloudili špatně značenou trasou. Skončili jsme v Tvrdkově asi 2 km od vodopádů. Trochu nás to mrzelo, ale v dešti by nemělo smysl pokračovat, tak snad někdy příště.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *