Posázaví: Chocerady – Sázava

Tuto trasu nám sepsala Míša Vydra Poláková.

  • Délka trasy: Od vlaku v Choceradech je to 10 km na vlak v Sázavě (Sázava-zastávka)
  • Kočárková: Ano
  • Cyklotrasa: Ano!
  • Možnost občerstvení: Ano
  • Dětské hřiště: Ano
  • Lezení: Ano

Ahoj holky a klucí, vítám Vás na tomto úseku podél řeky Sázavy. Přijdou si zde na své pěší turisté, cyklisté, vodáci i lezci.

Do Chocerad se dá přijet vlakem. Auto se dobře parkuje před kostelem nebo kolem rybníčku, kde se v zimě i bruslí. Trasu jsem pro přehlednost rozdělila do dvou úseků. Celou dobu nás povede červená turistická značka.

Chocerady- Stříbrná Skalice

Trasa je velmi vhodná na kolo i cyklovozík. Červená turistická značka vedoucí podél řeky je dokonce Posázavská cyklostezka. Chodím trasu pěšky i s kočárkem a je tu moc hezky. Část je asfaltka a část zpevněná cesta s výmoly. V pracovní dny je tu klid. V pátek odpoledne a o víkendu je zde větší provoz kvůli “pražákům”.

Tak hurá, vydejme se na cestu! 

Hned u školy v Choceradech je bezvadné velké dětské hřiště vhodné pro malé i větší děti. Je zde i basketbalový koš s míčem. A hlavně ovečky s beránkem! Hned jak vidí lidi, tak běží k plotu. Nepohrdnou utrženou pampeliškou z hřiště.

Další civilizaci potkáme po 2 kilometrech. Hned na začátku bydlí v chatě nadšenci, co mají kolem Halloweenu úžasnou propracovanou výzdobu. Určitě nepropásněte, je to zážitek.

Občerstvit se můžete v Klubu Lávka, je zde i malé dětské hřiště pro návštěvníky. Před ním je velká louka, která funguje jako vodácký kemp.

Po trase dále stojí za to nakouknout na vodopády pod Hájenkou, především po deštích.

Před Stříbrnou Skalicí je fungující kamenolom. Pod vrcholem Čapík jsou na něj hezké bezpečné vyhlídky. Dole u Restaurace na Marjánce vozí náklaďáky z lomu kameny. Pro chlapečky super podívaná.

Restaurace na Marjánce je moc příjemná. Má hezké posezení na zahrádce. V létě tu bývá rušno. Minituristé ocení plácek u vody pod ní, kde se dá osvěžit v řece.

Stříbrná skalice – Sázava


Do Sázavy pokračujte dál po červené turistické značce, která brzy začne stoupat na hřebínek, ze kterého sklesáte až do města Sázava.

Můj dvouletý syn Fanda by označil jako MUST SEE: výběh se skoťàky (skotský náhorní skot). Nejlépe se pozorují na polní cestě vedoucí k domku.

Pokračovat můžete nahoru po cestě přes teepee a dům v koruně stromu, až se napojíte zase na červenou turistickou značku. Tato trasa je i tak vhodnější pro dostání se na hřeben na kole.

Hřebenovka je bývalá významná kupecká a poutní cesta. Na krásné vyhlídce na řeku najdete i místní legendu, která se váže k místnímu křížku. Výhled do kraje je zde vskutku malebný. Hezké je pozorovat dole projíždějící vodáky nebo vlak.

Dominantou města Sázava je jistě Sázavský klášter. Moje oblíbené místo je u jezu Černé Budy, kde je na klášter krásný výhled. Dají se tu pozorovat vodáci sjíždějící jez, koupat se, nebo se osvěžit v místním kiosku. 

Při cestě na vlak se nejlépe najíte v Hostinci Za Vodou. Minituristé (a rodiče!) se můžou za ten výkon sladce odměnit v kavárně Myš Café. Mají tu vymazlené mini zákusky.

Pokud budete mít ještě chvíli času, než vám pojede vlak, projděte se po žluté turistické značce ke studánce Vosovka. Je tu turistický přístřešek a kaple Sv. Prokopa.

Informace pro lezce: Hned za železničním přejezdem v Choceradech (asi 50 metrů) na straně vlakové zastávky směrem do Čerčan je hezká skalka s pár vyznačenými lezeckými cestami různých obtížností a lavičkou. Nenašla jsem uvedeno v žádném lezeckém průvodci, takže tu není narváno. Jištění možné i shora “na rybu”, takže ideál na slaňovací začátky a pod. Nevýhoda je, že je to hned vedle železnice (vlak ale i tak jezdí jedno za 2 hodiny).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *